Haberler

Aydınlatma Tasarımı Hıdrellez''de!

Tarih: 11 Mayıs 2009


Bu yıl Geleneksel Hıdrellez Şenliklerine ev sahipliği yapan Ahırkapı sahili, Nergiz Arifoğlu Lightstyle''ın aydınlatma tasarımı ile bahar coşkusunu yansıttı.

Dünyanın her yerindeki insan toplulukları doğanın baharda uyanışını kendi kültürlerine göre kutlarlar. Kışın getirdiği karamsarlıktan çıkıp, her bahar yenilenerek canlanan doğaya umut bağlayıp, dileklerinin ve hayallerinin gerekleşmesi için eğlenceler düzenlenir. Ahırkapı''daki şenliklerde yapılan aydınlatma tasarımında da, bolluk, bereket ve yaşamın sürekliliğini temsil eden "su kültü"nü mavi renk, yenilenmeyi ve kötülüklerden arınmayı temsil eden "ateş kültü"nü ise kırmızı renk simgeledi.

İstanbul Tarihi Yarımada''da Armada Otel''in 2000''li yıllara girerken başlattığı "Ahırkapı''da Hıdrellez Şenlikleri" giderek gelenekselleşen bir yapı aldı. İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Turizm Atölyesi, Kültür AŞ, Ahırkapı Derneği ve birçok üniversitenin desteği ile bu yıl 10.''su yapılan şenlik, artık bir toplu halk etkinliğine dönüştü ve her yıl 5 Mayıs''ı 6 Mayıs''a bağlayan akşam binlerce kişinin katıldığı bir şenlik olarak tekrarlanıyor.


Şenliklere ev sahipliği yapan sahil de, Tarihi Yarımada''ya fon oluşturan 1000 yıllık Bukaleon Sarayı''nın unutulmuş varlığını ışık ile vurgularken, günün coşkusunu ışığı ile yansıtmak için her saat diliminde farklı görüntülere büründü. Mavi ile bolluğu, yeşil, sarı, pembe, mor ile farklı dilekleri temsil ederken her renkte sabit kalan ateş kırmızısı ise kötülüklerden arınmayı simgeledi. Hıdrellezin ana figürü olan dilek ağacı, sarayın önündeki yaşlı kestanede hayat buldu. Renkli ışıltılı kumaşlar ile kaplanan ağaç, kendisine yansıtılan her renkteki ışıkta farklı dilekleri çevresine duyurdu. Deniz kıyısında bulunan Radar Kulesi, hıdrellez ateşini yükseklere taşıyarak İstanbul''u şenliklerden haberdar etti.

Çeşitli firma ve kuruluşların desteklediği ve ışık için ilk kez bir mimari aydınlatma tasarımı ofisinin kontrolünde gerçekleşen bu şölende, Philips ve Thorn ürün desteği verirken, Neotech ekibi ışık uygulama servisi ile tasarımın gerçekleşmesinde büyük katkıda bulundu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.