Haberler

Tarihi Süleymaniye yeniden doğacak!

Tarih: 12 Mayıs 2009 Kaynak: Vatan
Fatih Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden KİPTAŞ işbirliğiyle yürütülen, Süleymaniye Kentsel Yenileme Projesi''nin ilk etabındaki çalışmada 333 eski eser bina restore edilecek. İstanbul''un en önemli tarihi merkezlerinden Süleymaniye''de yürütülen yenileme projesi kapsamında, son 50 yılda yıkım, yangın ve tahribat nedeniyle yok olan 90 eski eser niteliğindeki Süleymaniye Evi''nin varlığına da ulaşıldı. Yerlerinde boş arsa, otopark veya sağlıksız yapıların bulunduğu bu evler, proje kapsamında UNESCO kriterlerinde ve aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

Projelerin çoğu bitti
Yok olan Süleymaniye Evleri''nin tespiti için 100 yıllık arşivler taranıp, itfaiye raporları araştırıldı. Genelkurmay Başkanlığı''nın hava fotoğraflarının yanı sıra, eski haritalar incelendi, bölgede uzun yıllar yaşayan kişilerle görüşüldü. Ayrıca, tespit edilen arsalarda yapılan yüzeysel temizlik sayesinde temel ölçüsü alındı. Yüz dönümlük bir alanda, 1 yıldır sürdürülen çalışmayla eski eser niteliğindeki 333 eserin üçte ikisinin restorasyon projeleri tamamlandı.

Harap haldeki binaların sökülerek orjinal malzemesiyle restorasyonu yapılacak. Ayrıca, her sokak için ayrı bir araştırma yapılarak sokağın karakteristik özellikleri çıkarıldı. Bu çalışmadan elde edilen veriler ışığında 413 yeni bina da, eski yapılara uyumlu hale getirilecek. Bölgede Vakıflar''a ait çeşme, cami, han, hamam gibi 23 anıt yapının da restorasyonu gerçekleştirilecek.

Sokaklar trafiğe kapatılacak
Yapılan bu çalışmalar kapsamında tahribata uğrayan ve imalathanelerin istilasına uğrayan bölge, yeniden yaşanılabilir bir yer haline gelecek. Birçok sokağın trafiğe kapatılmasının planlandığı Süleymaniye, turizm için de bir cazibe merkezi haline gelecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.