Haberler

TAV inşaat Muscat Havalimanı''na 1.1 milyar dolarlık iş yapacak

Tarih: 13 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet
Umman''ın başkenti Muscat''ta gerçekleştirilecek, Uluslararası Muscat Havalimanı Projesi dahilindeki ''Pist ve Altyapı İşleri, TAV İnşaat ve Atina merkezli CCC''nin (Consolidated Contractors Company) oluşturduğu ortak girişime verildi.

Proje müşavirliğini Danimarkalı Cowi-Larsen ve Fransız ADP''i firmalarının yaptığı 1 milyar 170 milyon dolarlık projenin dünyanın en büyük havalimanı projelerinden biri olarak kabul edildiği belirtildi.

9 milyar doları aştık
TAV İnşaat İcra Kurulu Başkanı ve CEO''su Sani Şener, "Aynı proje kapsamında yakın tarihte ihalesi yapılacak olan terminal binası için de yeterlilik aldık. Umman Muscat Projesi ile birlikte TAV İnşaat''ın toplam iş hacmi 9 milyar doları aştı" dedi. Şener, Körfez ülkelerinden bir yenisine daha Türk Bayrağı''nı taşımaktan gurur duyduklarını söyledi. Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durumda, TAV İnşaat''ın sektör devleri Strabag, J&P ve Larsen&Toubro firmalarını geride bırakarak bu ihaleyi kazandığına dikkati çeken Şener, TAV İnşaat''ın gerçekleştireceği bu proje sayesinde bir çok Türk mimar, mühendis ve işçisi ile Türk firmasına iş olanağı yaratılacağını belirtti.

34 ayda tamamlanacak
34 ayda tamamlanması planlanan Umman Muscat Havalimanı projesi, 4 bin metrelik yeni pistin yanısıra şunları içeriyor: Taksi yolları ve apron sahaları, mevcut pist, apron ve taksi yollarının yenilenmesi, havalimanı bağlantı ve yaklaşım yolları ile kavşakları, enerji nakil hatları deplasmanı, enerji merkezlerinin kurulması ve yeni hatların tesisi, ana ısıtma-soğutma merkezlerinin yapımı, yakıt hidrant hatları ve hidrant pit sistemlerinin kurulması, yardımcı binaların inşası ve çevre düzenlemesi ve drenaj işleri yer alıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.