Haberler

Avrupa''nın en büyük AVM''si eylülde Bayrampaşa''da açılıyor

Tarih: 14 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam
Forum İstanbul, eylül ayı sonunda İstanbul Bayrampaşa''da açılıyor. 750 milyon euro yatırımla hayata geçirilecek merkezin içinde Avrupa''nın en büyük akvaryumlarından biri yer alacak.

Mersin Forum Alışveriş Merkezi''yle Avrupa''nın en iyi Alışveriş Merkezi ödülünü alan Multi Turkmall''un yeni projesi İstanbul Forum, eylül ayı sonunda kapılarını açıyor. 1.5 yıl önce açılan Mersin Forum''u şirketin ''çıraklık dönemi'' projesi olarak nitelendiren Multi Turkmall CEO''su Levent Eyüboğlu, ''İstanbul Forum ise bizim ustalık dönemimizin eseri. Çıraklık dönemi yatırımımız Avrupa''nın en iyisi seçildi. İstanbul Forum''u siz hayal edin'' diyor.

Kasaba gibi tasarlandı
Avrupa''nın en büyük alışveriş merkezi olacak İstanbul Forum''u bir AVM olarak nitelendirmenin doğru olmayacağını ifade eden Eyüboğlu, ''Burası adeta bir kasaba olacak. Biz İstanbul Forum''u İstanbul''un simgelerinden biri, turistlerin İstanbul''a geldiğinde mutlaka uğramak, dolaşmak isteyeceği bir alan olarak tasarladık. İstanbul Forum''a sadece alışveriş merkezi demek haksızlık olur'' diye anlatıyor.

H&M de ilk bize gelebilir
750 milyon euro yatırımla hayata geçirilen Forum İstanbul''un, 450 bin metrekare inşaat alanı ve 180 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunuyor. Eyüboğlu''nun verdiği bilgilere göre, toplam 300 mağazaya ev sahipliği yapan alışveriş merkezinin kiralamalarının yüzde 95''i tamamlandı. Forum İstanbul''da Türkiye''deki tüm büyük perakende gruplarının yer alacağını ifade eden Eyüboğlu, bunun yanı sıra ünlü teknoloji zinciri Media Saturn ve Fransız, spor ekipmanları perakendecisi Decathlon gibi Türkiye''ye yeni girecek markaların da merkezde olacağını ifade etti. Eyüboğlu, Türkiye pazarına girip girmeyeceği yılan hikayesine dönen H&M''le de görüşme halinde olduklarını, ancak henüz görüşmelerinin sonuçlanmadığını belirtti.

Akvaryum 20 milyon euro
Toplam 22 bin metrekarelik eğlence alanı bulunan Forum İstanbul''da çocuk eğlence parkı, sinema, buz pisti ve 7-8 bin kişilik bir kapalı konser salonu yer alacak. Levent Eyüboğlu, projenin en ilgi çeken bölümlerinden birinin ise 8 bin 500 metrekarelik akvaryum olacağını söyledi. Avrupa''nın en büyük akvaryumlarından birini yaptıklarını anlatan Eyüboğlu, ''Akvaryumu, dünyada bu işi en iyi yapan Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Avustralyalı bir yatırımcı grubuna yaptırıyoruz. Yatırım bedeli ise 20 milyon euro olacak'' dedi.

Nişantaşı, Kapalıçarşı, İstiklal...
Metro bağlantısının da bulunacağı İstanbul Forum''da farklı konseptte bölümlerin olacağını vurgulayan Eyüboğlu, ''İstiklal Caddesi''nin havasını yansıtan bir caddemiz de, Nişantaşı''nı, Kapalıçarşı''yı anımsatan bölümlerimiz de olacak'' diyor.

Libya ve İran için de AVM fırsatı bakıyoruz
Avrupa gayrimenkul sektörünün lider kuruluşlarından Multi Corporation''ın Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall, 2006''da İzmir''de, 2007''de Mersin''de, 2008''de de Denizli, Trabzon, Aydın ve Ankara''da alışveriş merkezleri açtı. İstanbul''dan başka Antalya, Kayseri, Nevşehir ve Gaziantep sırada. Yurtdışında ise Bulgaristan, Romanya ve Yunanistan''dan sonra Libya ve Irak sırada.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.