Haberler

ALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''nda Yangına Karşı Alçı Kullanımını Önerdi

Tarih: 14 Mayıs 2009
ALÇIDER, 06-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirilen 32''nci Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda ziyaretçilerle buluşarak, yapı alçıları ve alçı levhaların yangına dayanım konusunda yüzyıllardır büyük avantajlar yarattığını anlattı. Türkiye Alçı Üreticileri Derneği yetkilileri, güvenlik açısından, "yanmaz" bir yapı malzemesi olan alçının özellikle insanların yoğunlukla bulunduğu alanlarda kullanılması gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Alçı sektörünün tek temsilcisi olan Türkiye Alçı Üreticileri Derneği, gelişmiş ülkelerce çok iyi tanınan alçı ve alçı türevlerinin yararlarını ülkemizde de anlatabilmek için çalışmalarına devam ediyor. Bugüne kadar tanıtım kitabı, kurumsal dergi, tanıtım filmi, reklam kampanyası ve medya çalışmaları ile kamuoyuna ulaşan Türkiye Alçı Üreticileri Derneği (ALÇIDER), 32''nci Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''na katılımıyla da geniş kitlelere ulaştı. 50 ülkeden 810 firmanın katıldığı fuarda, yapı sektörüne yön verecek yenilikler de sergilendi. 60 bin metrekarelik alanda, üretim alanlarına göre gruplanmış 10 ayrı salon ve açık alanda ziyaretçilerle buluşacak olan Uluslararası Yapı Fuarı''nda ALÇIDER, fuaye bölümünde katılımcılarla bir araya geldi.

Yapılarınızı, Kendinizi ve Sevdiklerinizi Yangından Alçıyla Koruyun!
Bundan dört yüz yıl kadar önce, üç gün sürerek şehrin üçte ikisini yok eden, İngiltere''nin en büyük felaketlerinden "1666 Büyük Londra Yangını", yapılarda alçı kullanımının avantajlarını gösteren en önemli olaylardan biriydi. Yangın sonrasında yetkililerin tek tük kalan binalarda yaptığı araştırmalarda, duvarları alçıyla kaplanmış yapıların ayakta kaldığı görüldü. Bu talihsiz olay, alçının yangına karşı gelebilecek en önemli malzemelerden biri olduğunun bir kanıtıydı. Londra afeti sırasında yanmayan yapılarda alçı kullanıldığını fark eden pek çok gelişmiş ülke de alçı kullanımını zorunlu hale getirdi.

İnorganik bir madde olan alçı, yapı gereçlerinin, yanıcılık açısından değerlendirilmesinde, "A sınıfı yanmaz malzeme" sıfatıyla yerini alıyor. Türkiye Alçı Üreticileri Derneği yetkilileri, özellikle sıcak havalarda çoğalan yangın vakalarının geride bıraktığı can ve mal kayıplarını önlemek için çözümün, iç mekânlarda alçı kullanmaktan geçtiğini belirtiyor.

ALÇIDER, ülkemizde her geçen gün çoğalan alışveriş merkezleri ile havaalanları, okullar, hastaneler, fabrikalar, sinemalar ve tiyatro salonları gibi gün içinde yüzlerce kişiyi ağırlayan mekânlarda, özellikle koridorlarda ve yangın çıkışlarında, yanmaz bir yapı malzemesi olan alçı kullanımını öneriyor. Dernek, yapı mevzuatında yapılacak değişikle, insanların güvenliği için söz konusu alanlarda alçı gibi A sınıfı yanmaz yapı gereçlerinin kullanılması konusunda da yetkilileri uyarıyor.

Yapılan bilimsel testlerde, yangın başladıktan iki saat sonra yüzeydeki ısının bin 40 santigrat dereceye ulaştığı sırada, alçı duvarların arka yüzeyindeki ısının yalnızca 54 santigrat derecede kaldığı görüldü. Bu araştırma, yangın anında, alçı kullanılan mekânlarda kayıpları önlemek ve kaçış süresini uzatmanın ne kadar mümkün olduğunun en iyi ispatı...

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.