Haberler

İzmir''e ''Sağlık Kenti'' kurulacak

Tarih: 15 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Erkan Doğan
Dr. Selim Amato, Menderes bölgesindeki 500 dönümlük alan üzerinde kuracakları tesiste akıl sağlığı hastalarının, alzheimer gibi bakıma muhtaç yaşlıların ve terör kurbanlarının tedavi edileceğini söyledi.

Özel Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Amato, Menderes bölgesinde 500 dönümlük alan üzerinde bir Sağlık Kenti kuracaklarını açıkladı. Yüzde 90''ı yeşil alan üzerine kurulu olacak kentte akıl sağlığı hastaları, alzheimer gibi sağlık bakımına muhtaç yaşlılar, terör kurbanları ve kaza geçirenler tedavi edilecek.

Dr. Selim Amato, İzmir''in Menderes İlçesi Ataköy sınırları içerisinde yer alan 500 dönümlük arazi üzerine bir ''Sağlık Kenti'' kurmak istediklerini ifade etti. Sağlık kentinin içinde Nöropskiyatri Hastanesi, Rehabilitasyon Merkezi, Yaşlı Bakımevi, Amatem''in yer alacağı anlatan Dr. Amato, Sağlık Kenti''nin bin yatak kapasitesi ile hizmet vereceğini söyledi. Toplam maliyeti 30 milyon euroyu aşan projeyi aşama aşama hayata geçireceklerini anlatan Dr. Amato, bölgedeki köylerde yaşayan bine yakın kişiye de istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Bin Kişiye İstihdam
Sağlık Kenti''nde tüketilecek tüm et, süt, yumurta, meyve ve sebzelerin kent içerisinde kurulacak sera ve çiftliklerde üretileceğini ifade eden Dr. Selim Amato, "Bu ürünler çevre köylerde yaşayan köylüler tarafından organik olarak yetiştirilecek. Yiyecek ve içecekler dahil her şey organik olacak. Köylülere yaşlı hasta eğitimi de verilecek. Köylüler bu alanda da istihdam edilecek. Aileleriyle birlikte çevre köylerden bine yakın kişi kentte istihdam edilecek. Projenin en önemli kısımlarından biri de bu" diye konuştu.

Yabancıları da Bekliyoruz
Toplam 500 dönümlük alandaki yeşil örtünün korunacağını anlatan Dr. Selim Amato, bölgede ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğünü kaydetti. Sağlık Kenti''ne yüzde 50 yabancı, yüzde 50 yerli hasta beklediklerini ifade eden Dr. Amato, daha çok sağlığın uluslararası yönüne ağırlık vereceklerini sözlerine ekledi. Dr. Amato, Sağlık Kenti''nin projelerini İzmir Büyükşehir Belediyesi''ne verdiklerini, gerekli onayın çıkmasının ardından inşaat çalışmalarına başlanacağını söyledi.

Sağlık Kenti''nde yer alacak birimler
- Nöropskiyatri Hastanesi: Hastanede yatması gereken akıl sağlığı ile ilgili tüm hastalar tedavi edilecek.
- Yaşlı Bakımevi: Yeşil Alzheimer gibi sağlık bakımına muhtaç yaşlılar, nörolojik hastalıkları bulunanlar yaşlı bakım evinde tedavi edilecek, gerekli bakımları yapılacak.
- Rehabilitasyon Merkezi: Terör kurbanları ve trafik kazası geçirenler merkezde rehabilite edilecek.
- AMATEM: Madde ve alkol bağımlılarının tedavi görecek.
- Obezite merkezi: Sağlık Kenti''nde ayrıca obezite hastalarının ameliyat edileceği ve endokrin uzmanları tarafından takip edileceği bir merkez de yer alacak. Hobi alanları, inek çiftliği, meyve bahçeleri ve seralarının da yer alacağı kentte, özellikle psikolojik sıkıntıları olan hastalar, sağlık durumlarına göre kentte günde bir kaç kilometre yürüyüş yapacaklar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.