Haberler

Kriz gözümüzü açtı 212''yi outlet yapıyoruz

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Esin Gedik
Bağcılar''da yapılan 212 adlı alışveriş merkezi ''outlet''e dönme kararı aldı. ''Kriz nedeniyle ayağımız yere bastı'' diyen Akın Holding Başkanı Nuri Akın: Kiracılardan gelen istek nedeniyle böyle bir karar aldık.

İstanbul Bağcılar''da Edip İplik fabrikasının arazisine alışveriş merkezi yapmak için çalışmalara başlayan Akın Holding, projeyi outlete çevirmeye karar verdi. Akın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Akın ''Kriz gözümüzü açtı. Ayaklarımız hafif yerden kalkmıştı, sağlam basmaya başladık, AVM''yi outlete çeviriyoruz'' dedi. AVM''nin adı da ''212 İstanbul Power Outlet'' olarak değiştirildi. Akın, AVM''nin bulunduğu bölgenin demografik yapısını da göz önüne alarak, halkın eğlence ve yemek yemenin yanı sıra alışveriş yapmaya da gelmesi için, daha uygun fiyatlı mallar da satan bir AVM yapılması gerektiğine inandıklarını bildirdi.

Yaptıkları bütün enteresanlık ve dikkat çekiciliğe rağmen ufuklarını büyüttüklerini, çevre ilçelerin dışında Bakırköy, Bebek ve Nişantaşı''ndan da müşteri çekmek için yapılması gerekenlere odaklandıklarını söyleyen Akın, ''Sonunda 212 İstanbul''u ''power outlet center'' yapmaya karar verdik'' diye konuştu.

Kriz rezidansı erteletti
212 İstanbul Power Outlet CEO''su Aydın Bilgin de müşteriyi çekecek mağazalarla anlaştıklarını, ayrıca merkezde sinema, çocuk eğlence alanları, bowling salonu gibi bölümlerin de yer alacağını söyledi. Bilgin rezidansın kriz dolayısıyla bir süre ertelendiğini ancak 2010 başında yapıma başlanmasının planlandığını dile getirerek toplam maliyetin 205 milyon euro olacağını belirtti.

Mango da outlet açacak
56 bin metrekare alan üzerinde yer alan 212 İstanbul Power Outlet, 230 bin metrekare kapalı alana sahip. Kiralanabilir alanı 70 bin metrekare olan merkezin 3 bin 250 araç kapasiteli bir otoparkı da bulunuyor. İnşaatına henüz başlanmamış olan rezidansın ise 40''a yakın katta, 500''ün üzerinde daireye sahip olması planlanıyor. Carrefour, Praktiker, MediaMarkt gibi büyük marketlerin yanı sıra çok sayıda yerli ve yabancı perakende zincirinin yer alacağı 212''de Mango da büyük bir outlet açacak.

% 70''i kiralandı
AVM''nin yönetimi ve pazarlamasını yapan AVM mfi Partners Genel Müdürü Aydın Yurdum mağazaların yüzde 70''den fazlasının kiralandığını söyledi. Yurdum, perakende sektörünün son 6 ayda sadece ''gemiyi yüzdürmeye'' çalıştığını kaydetti. Bölgenin 5 yıl içinde hızla konutlaşacağını ve ticaret merkezi haline geleceğini söyleyen Yurdum, bugün kendi mağazalarında outlet satış yapanların bölgeyi terk edeceğini söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.