Haberler

Türkiye''nin 150 tarihi mekanı kazılıyor

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Bu yıl Türkiye''nin 150 tarihi noktasında ''''hummalı'''' kazı çalışmaları olacak. Yabancı kazı başkanları 48, Türk kazı başkanları ise 102 ören yerinde tarihi gün yüzüne çıkarmaya çalışacak.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, bu yıl, yabancı kazı başkanları Türkiye''de 48 ören yerini kazacak.

Bunlardan Çanakkale-Sigeion, Muğla-Letoon, Kırşehir-Yassıhöyük ve Kırıkkale-Büklükale''de bu yıl ilk kez kazılara başlanacak. Bu kazıları, Almanya, Fransa ve Japonya''dan gelen kazı başkanları yürütecek.

Bunun yanında, yabancı kazı başkanları geçen yıl başlanan 44 kazıya da devam edecek. Bu bunlardan Truva, Boğazköy, Göbeklitepe, Pergamon, Priene dahil 13 ören yerinde Almanlar, Aphrodisias, Gordion, Kinet Höyük, Sardis dahil 8 ören yerinde ABD''li kazı başkanları görev yapacak.

Ayrıca, Aslantepe, Hierapolis, İasos, Kyme gibi 7 ören yerinde İtalyanlar, Boncuklu Höyük, Çatalhöyük başta olmak üzere 6 ören yerinde İngilizler çalışacak. Avusturyalı, Fransız ve Belçikalı kazı başkanları 2, İsveç, Japon, Kanada ve Hollandalı kazı başkanları 1 ören yerinde tarihi arayacak.

Türk Kazı Başkanları 102 Yeri Kazacak
Bu yıl, Türk kazı başkanları da 42 ildeki 102 ören yerinde kazı yapacak. Bunlar arasında 12 kazıyla en fazla İzmir ve Antalya''da çalışma yapılacak. İzmir''de Ayasuluk, Bayraklı, Erytrai, Klaros, Klazomenai, Limantepe, Metropolis, Nif Dağı, Panaztepe, Phokaia, Smyrna Agorası ve Yeşilova Höyük''de kazılar, bu yıl da sürecek. Antalya''da Alara Kalesi, Arykanda, Aziz Nikolaos, Bademağacı, Hacımusalar, Karain, Olympos, Patara, Perge, Rhodiapolis ve Side Tiyatrosu''ndaki tarihi değerler gün yüzüne çıkarılmaya çalışılacak.

Ayrıca, 8 tarihi mekanın kazılacağı Muğla''da da Beçin Kalesi, Burgaz, Kaunos, Lagina, Myndos, Pedasa, Stratonikeia ve Tlos''un değerleri, Türk kazı başkanlarına emanet olacak.

Öte yandan, Antalya''daki Myra Antik Kenti ve Andriake, İstanbul''da Bathonea, Osmaniye''deki Kastabala, Çanakkale''deki Zeytinlik Höyük, Amasya''daki Harşena Kalesi-Kızlar sarayı, Edirne''deki Edirne Yeni Saray, İzmir''deki Ulucak Höyük ve Bağlararası ile Tokat''taki Komana Antik Kenti''nde tarihi eserler için çalışmaya ilk kez başlanacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.