Haberler

Kadifekale''de kadife yıkım sürüyor

Tarih: 19 Mayıs 2009 Kaynak: Referans
Bakanlar Kurulu kararı ile "Afete Maruz Bölge" ilan edilen Kadifekale ve çevresinde 100 konut daha yıkılacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), bölgedeki vatandaşları Uzundere''deki örnek konutlara taşıyacak.

Kadifekale Heyelan Bölgesi''ndeki konutlarda oturan vatandaşlarla görüşmeleri tamamlayan İBB, kamulaştırma konusunda uzlaşmaya varılan vatandaşların evlerini yıkmaya devam ediyor. 2007 yılından bu yana kamulaştırması tamamlanan toplam 162 konutu yıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, toplam bin 968 konutu kademeli olarak yıkacak. İlk etapta kamulaştırması tamamlanan 100 konutun yıkımı ise önümüzdeki haftalarda gerçekleştirilecek. Bakanlar Kurulu kararıyla "Afete Maruz Bölge"de 1968 konut için 20 Temmuz 2006 tarihinde kamulaştırma kararı alınmıştı.

İBB tarafından Kadifekale Heyelan Bölgesi''nde oturan vatandaşların Uzundere''deki konutlara taşınmalarının ardından Kadifekale İzmir''in yeni cazibe merkezi olacak. Kadifekale''nin yeni yüzüne kavuşabilmesi için TOKİ''nin konutları Büyükşehir Belediyesi''ne teslim etmesi bekleniyor. Uzundere''de yaptırılan 3 bin 80 konutun 2 bin 688''si İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmıştı. Bu konutların bin 100''üne Kadifekale Heyelan Bölgesi''nden taşınacak vatandaşlar yerleştirilecek.

Halen yıkımların devam ettiği heyelan bölgesinde bulunan İmariye Mahallesi''nde oturan vatandaşların bir kısmı, konut bedelini nakit olarak almayı tercih ederken, bir bölümü de Uzundere''de Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yaptırılan ve İBB tarafından satın alınan toplu konutlara yerleşecekler.

Rekreasyon alanı olacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan plana göre, Kadifekale Heyelan Bölgesi''nde yer alan konutların taşınmasından sonra bölge rekreasyon alanı olarak düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi''nin heyelan bölgesinde yapacağı çalışmalar:
- Alanda peyzaj düzenlemesi yapılarak, kent bütünü için görsel ve fonksiyonel bir değer oluşturulacak.
- Yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, pergolalı oturma birimleri, seyir terasları, oyun çayırı, piknik terasları, gezinti yolları, açık spor sahaları, çok amaçlı yeşil amfi, uçurtma tepesi ve çocuk oyun alanları düzenlenecek.
- Yerel üretimin sergilenmesi ve paylaşılması, sanatsal aktivite, eğitim vb. aktivite alanları yapılacak. Ayrıca üstü örtülü kullanımlar, oturma birimleri, dinlenme cepleri, sergi stantları oluşturulacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.