Haberler

Yıkım gerilimi gecekonduyu önleyecek yasa çıkarttırıyor

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
İstanbul''daki olaylı yıkımlar Bayındırlık ve İskân Bakanlığı görevine yeni atanan Mustafa Demir''i harekete geçirdi. Demir, büyük kentlerin yüzde 50''sinden fazlasını oluşturan, sadece İstanbul''da sayıları 800 bini bulan gecekondu, kaçak, ruhsata aykırı binalara göz yummayacaklarını, konuya ilişkin yasal düzenlemelerin önümüzdeki ekim ayında Meclis''e sunulacağını bildirdi. SABAH''ın sorularını yanıtlayan Demir, Küçükçekmece Altınşehir, Başakşehir Bayramtepe, Ümraniye Hekimbaşı Mahallesi gibi İstanbul''un bazı semtlerinde gecekondu yıkım görüntülerinin hatırlatılması üzerine, "Artık kaçak yapı zihniyeti kalmamalı. Bu devletin mücadele etmemesi gereken net bir konu. Aslında önemli olan yetkili kurumların bunu takip edip etmemesi değil. Vatandaşın buna teşebbüs etmemesi gerekir" dedi. Kaçak konutlar ile ilgili yasal düzenlemeler için çalışmalara başladıklarını belirten Demir, "Eğer, ''şu düzenleme nedeniyle kaçak konut yapıyoruz" deniyorsa biz bunu düzeltmeye hazırız" diye konuştu.

Balkonlara Dikkat
Ruhsata aykırı kat çıkılan, balkon ya da bunun gibi değişiklikler yapılan çok sayıda bina bulunduğunu, bunun en az kaçak binalar kadar önemli olduğunu belirten Demir, "Ruhsata aykırı yapı kavramı ortadan kalkmalı" dedi. Demir, vatandaşların da "balkon şu kadar çıkıntılı olmalı" gibi detaylar ile uğraşmalarını önleyeceklerini söyledi. Demir, arsa ya da bina sahiplerine belli oranda inisiyatif bırakılması gerektiğini belirtti. Sadece parsellerde genel görüntülere uyulması, binanın görsel ve sağlık açısından nasıl olması gerektiğine ilişkin kurallar konulması gerektiğini vurgulayan Demir, "Bizler sağlık ve görüntü açısından işe karışmalıyız. Ama bir kişi de ruhsatı aldıktan sonra orada ne varsa ona uymalı" dedi.

En geç Ekim''de Meclis''te
Demir, planlama yetkilerinin de tek merkezden koordine edilmesine gerek olduğunu, üst ölçekli planların tek elde toplanacağını bildirdi. Demir, kaçak, ruhsata aykırı binalar, planlama, kamu binaları, mühendislik mesleği ile ilgili yasa tasarı taslaklarının hazırlanmasına başlandığını, bunları en geç önümüzdeki Ekim ayında Meclis''e gönderip, hızla yasalaştırmayı planladıklarını belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.