Haberler

Bosna Mostar Köprüsü''nü restore eden firma, Erzurum Çobandede Köprüsü''nü de restore edecek

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Orhan Yıldırım
İlhanlılar döneminde yaptırılan ve 700 yıldan bu yana ayakta kalan Çobandede Köprüsü''nün restorasyonunu, Karayolları 12. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız''ın girişimiyle Bosna''da Mostar Köprüsü''nün restore eden firma gerçekleştirecek.

Tarihi köprü, son yıllarda define avcıları tarafından yağmalanmış ve taşları yerinden sökülmüştü.

Medyada ''Tarihi köprü bilgisizlik ve ilgisizlik kurbanı'' şeklinde yer almasından sonra Çobandede köprüsü''nün Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından restore ettirileceği bildirildi. Erzurum- Kars karayolu ve Aras Nehri üzerindeki Çobandede Köprüsü''nün yakın bir zamana kadar üzerinden araçlar geçiyordu. Ancak köprü, koruma amaçlı olarak araç trafiğe kapatılmıştı. Asırlar boyunca her türlü afete karşı ayakta kalmayı başarmış olan köprü, asırların yorgunluğu ve define avcılarının saldırıları sonucunda yıkılmaya yüz tutmuştu.

Karayolları 12. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız, İlhanlılar döneminde Sultan Gazan Han tarafından yaptırılan Çobandede Köprüsü''nün restorasyonu için harekete geçti. Köprünün gelecek nesillere aktarılması amacıyla restorasyon ihalesini Bosna Hersek''te bulunan ve dünyadaki özgün taş köprü örneklerinden Mostar''ın restorasyonunu gerçekleştiren firmanın aldığı müjdesini veren Yıldız, restore çalışmalarına önümüzdeki bir kaç gün içerisinde başlanacağını söyledi. Yıldız, 700 yıllık köprünün bütün insanlığa Türk- İslam Medeniyeti''nin kültürel miraslarından birisi olarak kaldığını kaydetti.

Tarihe saygı ve ecdat yadigarına sahip çıkma adına köprünün restorasyon işini Karayolları Bölge Müdürlüğü olarak üslendiklerine dikkat çeken Yıldız, "Anadolu''ya asırlar öncesinden ecdadımız mührünü bu köprü ile vurmuş. Bu tarihi mirasa Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü olarak sahip çıktık. Çobandede Köprüsü''nü aslına sadık kalarak restore ettirip gelecek nesillere daha sağlam ulaşabilmesi en büyük temennimiz. Restorasyonu gerçekleştirecek olan firma şantiyesini kurdu. Yıl sonuna kadar bu ecdat yadigarı köprümüz orjinaline uygun görünümle tarihi ihtişamını daha güzel sergileyecek" diye konuştu.

Restorasyon İhalesini kazanan firmanın şantiye yetkilisi İrfan Demir, tarihi yapının aslına sadık kalınarak restore edileceğini ifade etti. Restorasyon çalışmasında iki mimarın ve uzman teknikerlerin yer alacağına vurgu yapan Demir, "Mostar''ı restore ederek bütün dünyaya bu alandaki uzmanlığımızı gösterdik. Çobandede Köprüsü''nün taşla örülmüş olan yedinci kemerini gün yüzüne çıkartacağız. Köprünün kemer ve tonozlarını sağlamlaştırıp, aslına uygun bir hale getireceğiz. Tarihi köprünün yıl sonuna kadar en güzel şekilde restorasyonunu tamamlayacağız." dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.