Haberler

İnşaat yapana ağır ceza geliyor

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Antalya''nın Alanya ilçesi Kaymakamı Hulusi Doğan, turizm kentlerinde 15 Mayıs''ta başlayan inşaat yasağına uymayanlara ağır para cezaları verileceğini söyledi.

Turizm hareketlerinin yoğun olduğu yerleşim alanlarıyla turistik yörelerde sürdürülen inşaat faaliyetleri ses, görüntü ve çevre kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın başlattığı tarafından yasaklandı.

Belediyelerin denetimini gerçekleştireceği yasağa uymayanlara 125 TL ile 3 bin 805 TL arasında cezai işlem uygulanacak. Para cezasının yanı sıra inşaata mühür de vurulabilecek. Yasak, 15 Ekim''e kadar sürecek.

Alanya Kaymakamı Kaymakam Hulusi Doğan, Antalya Valiliği''nden gelen genelge doğrultusunda ilçe genelinde inşaat yasağı başlattıklarını söyledi.

İnşaat yasağının uygulanması için belediye başkanları ve birim amirlerine talimat verdiklerini kaydeden Doğan, yasağa uymayan inşaat sahiplerine ağır para cezaları verileceğini kaydetti.

Turizmin kalkınmasını isteyen ve turizme zarar vermek istemeyen herkesin yasağa uyması gerektiğine işaret eden Doğan, "Alanya merkez ve merkeze bağlı Demirtaş ile Okurcalar beldeleri arasında ve turizmin yoğun olduğu köylerin yakın çevresinde inşaat yasağı başladı. Yasağa karşı herkes duyarlı olmalı. İnşaat çalışması yapan firmaların bir an önce çalışmalarını tamamlamalarını istiyoruz." dedi.

Alanya Belediyesi Zabıta Müdürü Ali Yenialp da önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da inşaat yasağına uymayanlarla ilgili tespit çalışmalarına başladıklarını söyledi.

İnşaat yasağına uymayan, imara aykırı çalışan ve çevreyi rahatsız edenlere göz açtırmayacaklarının altını çizen Yenialp, Zabıta Yönetmeliği''nin 4''üncü bölümünde inşaat ve imar çalışmaları hakkındaki hükümlere göre hareket ettiklerine dikkat çekti.

Yenialp, yönetmeliğe göre, turizm sezonu boyunca turistik tesislere yakın inşaatlar haricindeki inşaatlarda, belediye tarafından belirlenen saatler içerisinde çalışma yapılabildiğini hatırlattı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.