Haberler

Kültür Bakanlığı, sayıları azalan tarihî Erzurum evlerine sahip çıktı

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman Yazan: Orhan Yıldırım
Kültür ve Turizm Bakanlığı, sayıları hızla azalan tarihî Erzurum evlerinin korunup yaşatılması için il merkezindeki otantik dokusunu koruyan 2 evin ve bir hanın restorasyonuna 25 bin TL proje yardımında bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yok olmaya yüz tutan tarihî Erzurum evlerinin korunması için harekete geçti.

Bakanlık, Aşağı Yoncalık ile Sultan Melik Mahallesi''nde yıkılmaya yüz tutmuş iki tarihî ev ile Yeğenağa Mahallesi''ndeki Kamburoğlu Hanı''nın korunması için hak sahibi Kadir Acar, Paşa Akgül ve İbrahim Hakkı Güllülü''ye 25 bin TL ödedi. Özel mimarların, restorasyon planını hazırlayıp Bakanlığın onayına sunmasının ardından bu tarihî binaların gelecek yıl içinde restorasyon çalışmalarına başlanacağı belirtildi.

Deprem, yangın ve bakımsızlık sonucu yıkılan, yanan tarihî taş ve ahşap yapılı evler ile aynı akibeti yaşamaması için mülk sahiplerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na başvurusu üzerine ilgili yardımın yapıldığı dile getirildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkilileri, geçen yıl 3 kişinin sahibi oldukları tarihî yapıların restorasyonu için nakdi yardım talebinde bulunduğunu ifade etti. Aynı yetkililer, restorasyon projelerinin kabul edilmesinin ardından devletin gelecek yıl da bu binaların restorasyon ve tadilatı için hak sahiplerine parasal yardım yapacağını dile getirdi. Erzurum evleri ve tarihî hanların korunmasının kültürel zenginliği yaşatmak adına önemli olduğuna vurgu yapan yetkililer, "Keşke tarihî yapılara sahip olan bütün vatandaşlarımız bu üç arkadaşımızın gösterdiği hassasiyeti gösterip devletten yardım isteseydi. Bir zamanlar özgün mimarisi ile yabancıların ilgi odağı olan tarihî Erzurum evleri ve hanlarının sayısı maalesef bugün bir elin parmak sayısını geçmemekte." diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.