Haberler

En büyük güneş enerjisi santralı yapılacak

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Taraf
Avustralya Başbakanı Kevin Rudd ülkesinde dünyanın en büyük güneş enerjisi santralını kuracaklarını açıkladı. 1000 megawatt elektrik üreteceği açıklanan santralın maliyetinin bir milyar dolar olması öngörülüyor.

Rudd gazetecilere yaptığı açıklamada Kaliforniya''da bulunan dünyanın en büyük santralinin ürettiği enerjinin üç katını üreteceğini belirtti. Detaylarının gelecek yıllarda açıklanacağı proje için tekliflerin 2010 yılında alınacağı da ifade edildi. Rudd projenin amacının ‘Avustralya''nın en büyük doğal kaynağını'' yaratarak ülkenin güneş enerjisinden yararlanmasını arttırmak olduğunu söyledi.

Gelecek için temiz enerji
Bu proje sayesinde ülke ayrıca yenilenebilir temiz enerjide dünya lideri olacak. Rudd projenin amaçlarını sayarken, "Biz Avustralya''ya gelecekte temiz enerji sağlamak istiyoruz, şu an ekonomik aktiviteleri geliştirmek istiyoruz, yeni iş imkânları ve iş verenler için fırsatlar yaratmak istiyoruz" dedi.

Yetkililer temiz yenilenebilir enerjide gelişmeleri izleyici konumda değil, lider konumda olmak istediklerini belirtti. Bu projenin hükümetin temiz enerji inisiyatifinin en büyük parçası olduğu, hükümetin geri kalan projeler için de üç milyar dolara yakın bir pay ayırdığı öğrenildi.
Rudd ülkesinin ayrıca ilk büyük toplantısını haziran ayında yapacak olan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı''nın üyesi olacağını belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.