Haberler

Türkiye''nin en kapsamlı kültür ve sanat merkezi geliyor

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Vatan Yazan: Nihal Yuvacan
Mecidiyeköy''deki Likör fabrikası arsasında Aşçıoğlu''nun inşa edeceği kültür merkezi ile Eren Talu''nun Ali Sami Yen projesindeki çarşının tek bir geçişle birleştirilmesi planlanıyor. Projeyle Türkiye''nin en kapsamlı kültür ve sanat merkezi de hayata geçirilmiş olacak.

Mecidiyeköy''deki Likör fabrikası arsasında gerçekleştireceği rezidans projesinde, bitişiğindeki Ali Sami Yen arazisinde yaşam merkezi projesi yürüten Eren Talu ile ortak hareket etme kararı alan Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, iki projedeki çarşı ve kültür merkezinin birleştirilmesi planları üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İstanbul''un siluetini değiştirecek bir sinerji oluşturularak projelerin etkinliğinin artırılmasının hedeflendiğini söyleyen Aşçıoğlu, "Bu bir centilmenlik anlaşması. Biz Likör Fabrikası arsasında 120 bin metrekarelik alanda iki rezidans bloğu inşa edecektik. Eren Talu da iki rezidans kulesi ve bir çarşı yapacaktı. Bizim birleştirdiğimiz alansa çarşı ve rezidansların altında yer alacak kültür ve sanat merkezi. Bu iki bölüm bir kapıyla birbirine bağlanacak ve ulaşım tek bir geçiş kapısıyla birleştirilecek" dedi.

Projede ayrıca opera, müzikal, tiyatro, düğün hatta Eurovizyon gibi gecelerin düzenleneceği, aynı zamanda önemli toplantı ve organizasyonların gerçekleştirileceği bir merkez kuracaklarını açıklayan Aşçıoğlu, "Türkiye''nin en büyük ve en kapsamlı kültür ve sanat merkezi burada olacak. Uluslararası pek çok önemli organizasyona da ev sahipliği yapacak" diye konuştu.

İstanbul''u 1 saatte dönen restoran turistlerin gözdesi olacak
Eren Talu ile 6 ay önce prensipte anlaştıklarını söyleyen Aşçıoğlu, projelerin sadece mimari açıdan birleştirildiğini, ciro veya şirket olarak herhangi bir ortaklığa gitmediklerini söyledi. Projenin 2011 gibi hayata geçmesinin planlandığını kaydeden Aşçıoğlu, "İki projede toplam 700''er rezidanstan yaklaşık 1.400 rezidans yer almış olacak. Dünyanın önemli restoranlarının burada yer alması için görüşmelerimiz sürüyor" dedi. Kendi inşa edecekleri rezidans bloklarından birinin en üst katında özel bir restoranın yer alacağını açıklayan Aşçıoğlu, "Burası tüm İstanbul''u bir saat içinde dönen bir "döner restoran" olacak. Özellikle bu katın müdavimi Türkiye''ye gelen yabancı turistler olacak" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.