Haberler

400 bin binaya mühendis eli değmemiş

Tarih: 18 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Gülçin Üstün
Bayındırlık ve İskân Bakanlığı''nın yaptığı envanter çalışması İstanbul''da mevcut yapı stokunun yaklaşık yüzde 40''ına denk gelen 400 bin yapıda hiçbir mühendislik hizmeti bulunmadığını ortaya koydu.

Bayındırlık Bakanlığı 12 Mayıs''ta 2008''e ilişkin faaliyet raporunu yayımladı. Raporda, Türkiye''nin yüzde 96''sının deprem kuşağında yer aldığı, bu nedenle doğal afetlerin kaçınılmaz olduğu ve depreme dayanıklı yapılar inşa edilmesinin zorunlu hale geldiği vurgulandı. Türkiye''deki yapı stokunun büyük bölümünün depreme dayanımının istenen düzeyde olmadığının ifade edildiği raporda, kaçak, ruhsatsız ve mühendislik hizmeti bulunmayan yapıların çoğunlukta olduğu kaydedildi.

Raporda, şöyle denildi: "Sadece İstanbul''da 1 milyon civarında yapı olduğu, bunun 400 bininde hiçbir mühendislik hizmetinin bulunmadığı, diğer yapılarda da mühendislik hizmetinin yeterli olmadığı yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.

Afet risklerinin azaltılması için öncelikle problemli yapı stoku belirlenmeli ve rehabilite edilmelidir. Kamuya ait yapıların envanteri büyük ölçüde tamamlanmıştır, ancak özel yapılara ait envanterin de çıkarılması gerekmektedir."

Bakanlık yetkilileri, mühendislik hizmeti bulunmayan yapıların ruhsatsız binalara oranla daha büyük bir risk altında olduğunu belirterek, "Bu binalar vatandaşlar tarafından kaçak olarak inşa ediliyor. Vatandaşlar, birçoğu Hazine arazisinde olan bu yapıları, kafalarına göre inşa etmiş. Yani bina yapımının hiçbir aşamasında mühendislik çalışması yok.

Söz konusu yapıların resmi bir kaydı da yok. Bu nedenle İstanbul''daki mühendislik hizmeti olmayan bina sayısı da kısmi bilgilerle ortaya çıkarılmış bir rakam. Bunların arasında gecekondu da var, apartman binası da var" dedi.

Denetim yaygınlaşacak
Raporda, depreme dayanıklı bina inşa edilmesi için alınması planlanan bazı önlemler şöyle sıralandı:
- 19 pilot ilde uygulanan yapı denetim sistemi 2014''e kadar Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.
- Güvenli ürün kullanımını sağlamak için piyasa kontrol ve denetimi artırılacak.
- Yapı envanteri çıkarılacak ve güçlendirme çalışması yapılacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.