Haberler

Bodrum''da ev fiyatları yarı yarıya düştü

Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Akşam Yazan: Şenay Köşdere
Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek, arz fazlası ve yüksek fiyatlar sonucunda Bodrum''da gayrimenkul piyasasının krizle birlikte durma noktasına geldiğini söyledi. Duek, ''400 bin Euro''luk evleri 300 bin dolara düşürünce satış yapabildik'' dedi

Ekonomik kriz, İstanbul''la birlikte sahil kesimlerinde, yazlık bölgelerde de gayrimenkul piyasasına darbe vurdu. Doğa Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ari Duek''in verdiği bilgilere göre Bodrum''da konut fiyatları yarı yarıya düşerken, pek çok projede de yatırımlar süresiz olarak ertelendi. Doğa Gayrimenkul''ün Bodrum''un Hebil koyundaki Hanimeli Evleri projesini örnek gösteren Duek, Bodrum''daki piyasayı şöyle anlattı: ''Kriz, görünürde geçen yıl ekim ayında başladı fakat 2007 yılbaşından itibaren krizin etkileri görülmeye başlamıştı. 2008 genel olarak zor geçti. 56 daireden oluşan Hanımeli Evleri projemizde geçen yaz hiç satış yapamadık. Biz de krizden sonra fiyatları yüzde 50 aşağı çektik. Aslında kriz olmasa da çekecektik. Çünkü Bodrum''da çok arz vardı ve fiyatlar çok yüksekti. Krizden sonra aldığımız malların ve hizmetlerin fiyatı dolar bazında düştü. Dolayısıyla fiyatları geri çekmemiz karlılığımızı etkilemedi. Maliyetler düştüğü için fiyatları da indirebildik ve zarar etmedik.''

400 bin Euro''dan 300 bine
Ari Duek, 400 bin euro satış fiyatı olan konutların 300 bin dolara kadar düştüğünü belirterek, ''Ciddi bir indirim oldu. İndirimle birlikte satışlar da canlandı, güzel bir satış yaptık. 10-12 tane dairemiz kaldı'' dedi. Bodrum havaalanına 45 kilometre, şehir merkezine ise 20 kilometre uzaklıktaki Hanımeli Evleri, villaların ikiye, üçe bölünmesinden oluşan dairelerden meydana geliyor.

Çok insan evini kaybetti
Bodrum''da ciddi bir arz fazlası, proje bolluğu olduğunu ifade eden Ari Duek, piyasaya dair gözlemlerini şöyle anlattı: ''Ekim, kasım aylarında Bodrum''da görüşmeler yapıyordum. Avukatımız tapuların çok hareketli olduğunu söyledi. ''Satış mı var'' dedim, ''ters satış var'' dedi. Yazlık ev insanların ikinci evi olduğu için ilk hacizler, ilk ipotekler önce yazlık evlere yapılıyor. Ne yazık ki, kriz sürecinde çok insan Bodrum''da evini, yazlığını kaybetti.''

% 5''i peşin, 2.257 TL taksitle
İstanbul''daki konut projelerinde görmeye alıştığımız az peşinatla ev sahibi olma fırsatı, artık Bodrum için de geçerli. Çağdaş İnşaat''ın Gümüşlük''teki Olive Hills Projesi, bu tarz projelere iyi bir örnek. Olive Hills''te taşınmaya hazır, deniz manzaralı evler, yüzde 5 peşin ödeme ve 2 bin 257 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. 120 aya varan taksit seçenekleri mevcut.

Yükseliş başladı
Bodrum''daki emlak piyasasını değerlendiren Remax Emlak''tan Mustafa Kurt, kriz döneminde Bodrum''da konut fiyatlarında ciddi düşüşler görüldüğünü onaylıyor. Ancak Kurt, son günlerde piyasanın tekrar canlanmaya başladığını vurgulayor. Kurt, ''400 bin TL''ye satılan evler, 300-320 bin liraya satılıyordu. Şimdi hafif bir kıpırtı var. Fiyatlar biraz yükselmeye başladı'' diyor.

Projelerden örnekler
Bodrum''da halen satışta olan konut projelerinden bir tanesi Turgutreis''ten Gümüşlük yolu üzerinde, denize 120 metre mesafedeki Ekin Life Kadıkalesi Konutları. Sitede daire fiyatları 100 bin eurodan başlıyor, villa fiyatları 275 bin euroya kadar çıkıyor. Bir diğer proje de Karyan İnşaat tarafından Güvercinlik''te gerçekleştirilen 62 konutluk Island Cove Residences. Projenin ilk bölümünün temmuz sonunda tamamlanması planlanıyor. Servetoğlu İnşaat''ın yaptığı Secret Paradise Evleri satışta olan projelerden bir diğeri. Yalıkavak''taki projede denize sıfır dairelerin fiyatları 100 bin euro ila 350 bin euro arasında değişiyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.