Haberler

Madrid''den Mektup

Tarih: 21 Mayıs 2009 Kaynak: Domus Yazan: Juan García Millán Çeviren: Betül Tuncer

Bilbao Mina del Morro Sosyal Konut Kompleksi
Tasarım: Juan García Millán, Eduardo Belzunce ve Luis Diaz-Mauriño


Genç mimarlar dahil olmak üzere, İspanyol mimarisinin yaygın ve muhtemelen şaşırtıcı kalitesi, kolay kabul edilebilir ancak içi boş olan "ulusal yetenek" konsepti yerine, ülkede son otuz yıldır süregelen koşullara bağlıdır. Bu koşullar yapısaldır ve kuşkusuz, gelecekte değişecek ve hatta kaybolacaktır. Ne kadar devam edeceklerini bilmiyoruz - sic transit gloria mundi- ancak şu an kesinlikle onlardan faydalanabileceğimiz kadar faydalanmamız gereken zamandır. Kayboldukları zaman ise, geçmiş başarılar için hakkımızı talep etme zamanı olacaktır.

İspanya''nın moderniteye ulaşmaktaki günümüz ve geçmişte diğer dönemlerdeki yavaşlığı, geç kalmanın yarattığı devamlı komplekse ve içgüdüsel bir ilerleme ihtiyacına yol açmıştır. Böylesi bir değişimin anlamı veya hedefi bizi çok fazla ilgilendirmiyor, en iyisini umarak kabul ediyoruz. Demokrasinin gelişinden beri hükümetler çok sayıda kamusal projeleri destekledi ve desteklemeye devam etmektedir. Bahsedilen kamusal projelerin neredeyse tamamı halka açık yarışmalarla, geniş çapta prestijli mimarların da katıldığı panellerde, kayda değer şeffaflıkta ancak mükemmel de olmayan bir süreçle seçilmiştir. Bu, genç mimarların sık sık önemli ve göz önünde görevler ile ödüllendirilmesi anlamına gelir. Bu sırada, bahsi geçen kişisel olmayan kamu müşterileri, projelere masrafların kabul edilebilir seviyelerde tutulması ve diğer mantıklı talepler dışında herhangi bir estetik, yapısal, biçimsel veya ekonomik kriter dayatarak karışmaz.

İspanyol inşaatının teknolojik seviyesi sanayi olarak kabul edilebilir derecede iyi olmakla beraber, fazlaca standarlaştırılmamıştır. Bu, mimarların sofistike ve parlatılmamış arasında kolaylıkla hareket etmeleri ya da standart katalog parçaları sipariş etmekle, orjinal bir parça yaratmak arasında seçim yapabilmeleri anlamına gelir. Aynı durum, teknik veya şehir planlaması açısından olsun, yönetmelikler için de geçerli. Aşırılaşmaya, karmaşıklaşmaya, ve hatta zaman zaman farklı idareler tarafından çelişkili şekilde uygulanmaya başlasa da, kişisel manevralar için belli bir miktar alan bırakan bazı genel kalite yönetmelikleri vardır. Büyük firmalardan, ufak atölyelere kadar çeşitlilik gösteren mimari ofisler de zenginleşen özelleşme eksikliğini desteklemektedir.

Son önemli faktör, üniversite eğitim sistemidir. İspnaya''da mimari eğitim ve öğretim sistemi, gerçekçi bir görevin, niteliğin belkemiğini oluşturduğu, öğrencinin bilgi dağarcığı birikimini gerektiren proje çalışmasına dayalıdır. Öğrenciler açık olmaya, keşfetmeye hazırlıklı olmaya, ve bireyselliklerini koruyup, genel kabuk görmüş dogmaların, eğilimlerin ve yöntemlerin ötesine geçmeye teşvik edilmektedir. İnşa edilmiş projeleri saygı gören yeni profesörler, değişik üniversitelerin proje departmanlarının akademik sıralamalarda yükselmenin yükünü gerektirmeyen hızlandırılmış kur sürecine katılabilir. Az çok yatay olarak nitelendirilebilecek bu akademik yapı, birkaç kutsal ineğin aşırı entellektüel yükünün tüm öğrencileri ezip geçmesini engeller. Ek olarak, İspanyol mimarlık okullarında verilen eğitim hem teknik hem hümanist, net ve bütün olmayı başarmaktadır. Bu, mimarlığa geniş ve aydın bir yaklaşım ile çoklu disiplinler becerilerinin gelişmesine yardımcı olmuştur.

Bu yazı, günümüz (aynı zamanda olgun ve de eski) İspanyol mimarisinin yüksek kalitesinin nedenlerine genel bir bakıştır. Bu, esnek cevaplar sağlayan ve neredeyse her zaman pragmatik ve yoğun bir şekilde, geniş çapta farklı tavırlarla uygulanan, hayat dolu, sağlıklı bir şekilde eklektik, gerçekten taze, canlı bir panoroma yaratan mimarlıktır.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.