Haberler

Bakan Günay''ın ''''Hektor Anıtı'''' hayali

Tarih: 25 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Çanakkale''nin merkeze bağlı ve Hektor anıtının dikilmesinin planlandığı İntepe Beldesi Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın ''''Hektor anıtı'''' dikilmesi yönündeki hayaline destek verdiklerini söyledi.

Özkurnaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Günay''ın Samsun gezisi sırasında söylediği, ''''Anadolu topraklarında da Troya Savaşları''nı simgeleyen bir Hektor anıtı hayalim var'''' sözünü anlamlı bulduğunu bildirdi.

Günay''ı bu kararından dolayı kutladığını belirten Özkurnaz, şöyle konuştu:

''''Günay ile AK Parti kongresine katılmak için önceki hafta geldiği Çanakkale''de görüşme fırsatı yakaladım. Orada da İntepe''ye Hektor anıtı yapılması konusunda söz vermişti. Bakan Günay, Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile de görüşmüş. ''Yer tespit edin, oraya heykeli dikelim'' demiş. Önceki gün Kültür ve Turizm Müdürü Haznedar İntepe''ye geldi, gezdik. Anıtın dikilmesi konusunda Hektor Koruluğu olarak adlandırılan yerin en uygun bölge olduğu kanaatine vardık.''''

Özkurnaz, İntepe''nin antik çağdaki adının ''''Ofrenion'''' olduğunu, bunun da ''''Boğazın Alnı'''' anlamına geldiğini ifade ederek, ''''anıtın dikilmesinin planlandığı bölge, denizden 143 metre yüksekliğinde. Buraya 20-25 metre yüksekliğinde bir anıt yapılırsa, Ege Denizi''nden Çanakkale Boğazı''na giren gemiler ile kara yoluyla İzmir yönünden gelecek herkes bu anıtı rahatlıkla görebilecek'''' dedi.

Hektor''un Troya Savaşları kahramanlarından birisi ve Anadolulu olmasının, onu daha da cazip hale getirdiğine işaret eden Özkurnaz, Fatih Sultan Mehmet''in İstanbul''u fethinden sonra, Troya bölgesine gelip ''''Hektor''un intikamını aldık'''', yine Mustafa Kemal Atatürk''ün Kurtuluş Savaşı''ndan sonra ''''Hektor''un intikamını aldık'''' cümlelerini kullanmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Özkurnaz, Hektor anıtının dikilmesinin ülke açısından da yararlı olacağına inandığını belirterek, ''''Anadolu yakasında Hektor, Avrupa yakasında Şehitler anıtı, kente gelecek ziyaretçiler için büyük bir anlam ifade edecektir. Ertuğrul Günay''ın bu olayda karar vermesinden dolayı onu kutluyorum. İntepe halkı adına kendisine teşekkür ediyorum. Böyle bir anıtın kurulmasında elimizden gelen her türlü desteği veririz'''' diye konuştu.

Bu konuda, kendilerinin daha önce hazırladığı projeler bulunduğunu, yıllar önce ilk düşüncesinin kafes tellerle bir Hektor anıtı yapmak olduğunu anlatan Özkurnaz, ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle başarılı olamadıklarını, şimdi ise devletin bu desteği vermesini beklediklerini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.