Haberler

132 katlı ekolojik şehir New York''luyu doyuracak

Tarih: 25 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
New York için tasarlanan 132 katlı "Dragon Fly" ekolojik şehrinde sığır ve kümes hayvanları, 28 farklı tarım ürünü güneş enerjisi ve yağmur suyu ile yetiştirilecek.

Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut tarafından nüfus artışına paralel olarak gıda kıtlığına alternatif olarak tasarlanan yeni yüzyılın dev çiftlik projesi, metropol yaşamın ortasında insanlığa yeniden doğa hayatını yaşama fırsatı verecek. Çılgın tasarımcı, karmaşık kent yaşamının ortasında onlarca bitkinin tamamen doğal olarak yetişeceği, değişik türde hayvan çiftliklerini içinde barındıracak olan dev kompleksi New York''un Roosevelt Adası''nda inşa etmeyi planlıyor. Çılgın mimari tasarımın teknoloji ile buluşacağı 600 metre yükseklikteki dev binanın şeklinin yusufcuk böceğini andırması planlanıyor. Sığır ve kümes hayvanları ile 28 değişik tarım ürününün yetiştirileceği ''Dragon Fly'' (Yusufcuk böceği) binası tamamı cam ile kaplanmış 132 kata sahip olacak.

Yaşam alanı da Olacak
Dünya genelinde kent nüfusunun 3.1 milyarı bulduğunu ve bu rakamın 2025''te 5.5 milyar olacağını belirten Belçikalı tasarımcı Callebaut, adeta hayal gibi gelen geleceğin yaşam merkezinde konut ve iş alanlarına de yer ayırmış. Ekolojik kentin tarıma dönüşü canlandırmayı ve doğal kaynakların ve geri dönüşümlü atıkların yeniden kullanımını sağlamayı amaçladığını belirten Callebaut''un planına göre dev modern çiftliğin her katında, o kattaki çiftçilik işlerini yapacak olan aileler de yaşayabilecek.

Güneş enerjisi ısıtacak
Binanın ısınma ve elektrik üretiminde güneş enerjisinin kullanılması planlanırken modern yapının doğal havalandırma ve bitkilerin terleme-soğuma yoluyla gerçekleşen buharlaşma sistemi ile soğutulması düşünülüyor.

Cam ve çelikten sera
Bu dev sera da cam ve çelikten yapılmış iki kanadı birbirine bağlayacak. Tasarım harikası binada güneş enerjisi yanında yağmur suyundan da yararlanılacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.