Haberler

İzmir''e afet merkezi açılıyor

Tarih: 25 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Erkan Doğan
Helikopter pisti ve lojistik deponun yer aldığı merkez, afet durumunda 17 bin 250 kişinin çadır ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Kızılay İzmir Şubesi tarafından Buca''da kurulan Türk Kızılayı Batı Akdeniz Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi, 26 Mayıs''tan itibaren hizmet vermeye başlayacak. Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, helikopter pisti ve lojistik deponun yer aldığı merkezin bir afet durumunda anında 17 bin 250 kişinin çadır ve diğer ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi. Buca ilçesinde 14 bin metrekare alan üzerine kurulan merkezde bir "Oba Kent Yaşam Ünitesi" de yer alıyor.

Lojistik Merkez
İzmir''de 2007 yılında meydana gelen depremlerde hastanelerin bahçelerine çok amaçlı çadırların kurulması kararlaştırıldı. Kuvvetli bir depremde, hastaların tedavilerinin bu çadırlarda sürdürülmesi amaçlandı. Ancak o günlerde yapılan incelemede İzmir''de çok amaçlı çadırın bulunmadığı anlaşıldı. İzmir Valiliği, Kızılay İzmir Şubesi''ne başvurdu. Kızılay İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, merkezi Manisa''da bulunan Ege Bölgesi Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile temasa geçerek gerekli çadırları temin etti ve üç çadır İzmir''deki büyük hastanelere dağıtıldı. İzmir Valiliği bu sıkıntının yaşanmasının ardından Kızılay İzmir Şubesi''ne afet müdahale ve lojistik merkezi kurması amacıyla Buca''da 14 bin 542 metrekare arsanın tahsisini gerçekleştirdi.

Hayırsever Aranıyor
Kızılay İzmir Şubesi daha önce KÖy Hizmetleri Müdürlüğü''nün depo olarak kullandığı alanda inşaata başladı. Geçtiğimiz yıl nisan ayında başlayan çalışmalar haziran ayında tamamlandı. Eski depo, onarılarak lojistik merkezi haline getirildi. Kızılay genel merkezi tarafından Ankara''dan gönderilen çadır ve diğer malzemelerle bir Oba Kent, bu merkeze getirildi. Kızılay''da, çadırdan prefabrik yapılara geçişin ilk örneğini oluşturan Oba Kent''te, dört kişilik 36 yaşam ünitesi, 6 mutfak, 6 tuvalet yer aldı. Afet veya deprem bölgesine çadırın yanı sıra Oba Kent''in de kurulabileceği belirtildi. Türkiye''nin 3''üncü büyük ilinde, lojistik deponun bulunmamasının büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özer, "2007 İzmir depreminde çok amaçlı çadır bulunması konusunda sorun oldu. Üç çadır, Manisa''dan getirilerek İzmir''deki hastanelere dağıtıldı. Bu merkez, İzmir''in ihtiyacını karşılayacak. Gerektiğinde diğer bölgelere de buradan çadır ve malzeme gidecek. Buca''da yapılan merkez İzmir için büyük bir kazançtır. Aynı alanda kurulacak Afet Müdahale ve Kriz Yönetimi Merkezi''nin tamamlanması için 5 milyon TL''ye ihtiyaç var. İzmirli hayırseverlerden bağış bekliyoruz" dedi.

Merkezdeki depoda yer alan malzemeler

3 bin 450 çadır
4 bin battaniye
1 jeneratör
200 katalitik soba
500 yatak
500 mutfak seti
3 bin su bidonu
2 seyyar mutfak

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.