Haberler

Turistik Bölgelerde Çöpler Mahkumlara Toplatılacak

Tarih: 25 Mayıs 2009 Kaynak: Birgün
Bodrum, Marmaris, Datça ve Fethiye gibi önemli turizm merkezlerine sahip Muğla''da, bu yıl yolların temizliğini mahkûmlar yapacak.

Valilikle ve Başsavcılık arasında yapılan protokole göre Dalaman Yarı Açık Cezaevi''ndeki mahkûmlar, önümüzdeki günlerde yollara atılan çöpleri toplayarak maddi gelir sağlayacak.

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, yol kenarlarına atılan çöplerin kendisini üzdüğünü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da ziyaretlerinde kendilerini uyardığını söyledi.

Vali Ahmet Altıparmak, "Bundan sonra yarı açık cezaevindeki mâhkumlar, ücreti mukabilinde yol temizliği yapacak. Bu vesileyle üretime katkıda bulunmalarına istiyoruz" dedi.

Konuyla ilgili görüş aldığımız İstanbul Barosu Avukatlarından Ömer Kavili yasal olarak her mahkûmun çalıştırılamayacağını, alınan cezaya göre durumun değişeceğini belirterek şunları kaydetti:

Emek Sömürüsü
"Mahkûmlar bu tür işlerde çalıştırılıyorsa emeğinin karşılığı verilmesi gerekir. Sembolik bir rakam verilirse bu emek sömürüsüne girer. Belediyelerin bu tür işlerde çalıştırdığı personele verdiği ücretin dengi bir ücret mahkûmlara verilmelidir." Mahkûmlara en az asgari ücret seviyesinde ücret ödenmesi gerektiğini ifade eden Kavi, "Çalıştırılan mahkûmların sosyal güvence sağlanması gerekir. Kaza durumunda kurum sorumludur. Tüm bu söylediklerimi valiliğin karar metnini görmeden aldığım bilgiye göre şartlı söylüyorum" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.