Haberler

Seyrantepe ihalesi iptal edilebilir

Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) en büyük gelir paylaşımı projelerinden biri olan Seyrantepe Spor Kompleksi Projesi''nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı. TOKİ, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle, ihaleyi üstlenen firmaya, dün ihtar çekti. TOKİ Başkan Yardımcısı Ercan Tıraş, şantiyenin bir aydır durduğunu belirterek, "İşin bir an önce bitmesini istiyoruz. Daha fazla gecikmesini istemiyoruz. Biz firmaya, kredi ve finansman konusunda her türlü kolaylığı sağladık ve süre uzatımı da verdik. Artık daha fazla gecikmeyi göze alamayız" dedi.

Dün çekilenin ikinci ihtar olduğunu belirten Tıraş, buna göre firmanın bir ay içinde yanıt vermesi gerektiğini vurguladı. Firmanın vereceği yanıtın uygun bulunmaması halinde TOKİ''nin ihaleyi iptal edebileceğini anlatan Tıraş, şu bilgiyi verdi: "Genellikle iş yapılırken müteahhit değiştirmek istemeyiz. Ancak iş yapılamadığına göre ihaleyi iptal etmek durumunda kalabiliriz. Biz şimdiye kadar kefalet dahil firmaya bir sürü kolaylık sağladık. Ama garantörlük istedi. Bunu veremeyiz. Eğer yapacaksa yapsın, yapamazsa kenara çekilsin. Bu durumda, davet usulü ile yeni ihale yaparız. Böylece gecikme fazla olmaz, ama bu yıla yetişmez. Öncelik bu işi piyasaya yaptırmaktır. Eğer talipli çıkmazsa, gelir kaynaklarımızı da gözeterek TOKİ olarak bu projeyi, oturur biz bitiririz."

''Ağaoğlu''nun katılması uygun değil''
Tıraş, ihaleye şaibe karışmaması için basında yer alan haberler nedeniyle Ağaoğlu şirketinin ihaleye katılmasının uygun olmayacağına işaret etti. TOKİ tarafından 2007 yılı Ağustos ayında ihalesi yapılan ve Eren Talu Mimarlık A.Ş. ile Alke İnşaat Sanayi A.Ş. Ortak Girişimi yükleniminde bulunan Seyrantepe Spor Kompleksi İnşaatı''nın 25 Ekim 2007 tarihinde yer teslimi gerçekleştirilmiş, iş bitim tarihi olarak da 13 Ekim 2009 tarihi belirlenmişti. Projenin gerçekleştirilmesinde yaşanan gecikme nedeniyle, yüklenici firma, geçen yıl haziran ayında da uyarılmıştı. Seyrantepe Projesinde stadın yüzde 75''i tamamlanmış durumda ancak kompleksin diğer alanlarında çok fazla bir ilerleme yok.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.