Haberler

"Cins Cins Mekan" kitabı

Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Mekan ve cinsiyet ilişkisinin ele alındığı ve kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapının tartışıldığı "Cins Cins Mekan" kitabı, Varlık Yayınları''ndan çıktı.

İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayten Alkan''ın derleyip yayına hazırladığı kitapta, ev, işyeri, okul, hastane, hamam, kahvehane, sosyete pazarı, genelev gibi mekanlarda yaşanan, bu mekanları biçimlendiren cinsiyet ayrımcılığı örnekleri ile kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapı tartışılıyor.

Sosyal bilimler literatüründe de tartışılan cinsiyet ve mekan kavramlarının ilişkilendirildiği kitapta, on beş yazarın makaleleri bulunuyor.

Kitapta, kadınların kentlerdeki izleri de ele alınıyor.

Okurlar, Tanzimat sonrası konaklarından, apartman boşluklarına bakan modern ve fenni mutfaklara, Osmanlı başkentinin kaymakçı dükkanlarıyla mesire yerlerinden, "milletin evi"ne, geneleve, "koli ev"lere, sığınmacıların rutubetli, karanlık, geçici evlerine, Eskişehir''de bir mimarlık okulu atölyesinden, Ankara''nın Şengül Hamamı''na, Ayrancı sosyete pazarına, Ankara''nın Eryaman ve Esat''ına, Muğla ve İstanbul''un kahvehanelerinden, Antalya''nın "Kadınlarla çocuklara mahsus yıkıntıları"na, zaman ve mekan içinde, bir gezintiye çıkıyor.

Ayten Alkan, Levent Şentürk, Aksu Bora, Serpil Çakır, Elif Ekin Akşit, Arzu Yılmaz, Hülya Arık, Yasemin İnce Güney, Aslıcan Kalfa, Bilge Sevim Aytekin, Zeynep Özge Dinç, Hasan Üstün, Yasemin Öz ve Sema Buz''un makalelerinin yer aldığı kitapta, Cinsiyet Dinamiklerinin Peşinden Mekanın İzini Sürmek, Eril Kente Dönüş, Rüyası Ömrümüzün Çünkü Eşyaya Siner, Osmanlı''da Kadınların Mekanı, Sınırlar ve İhlaller ve "Ahlaksızlar"ın Mekansal Dışlanması gibi konularda toplam 13 makale bulunuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.