Haberler

İnşaat sektörü 2010 sonrası için ümitli

Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet
Ekonomideki iyileşmelerle birlikte 2010 yılı yarısından sonra inşaat sektöründe talep artışı olacağını ümit ettiklerini ifade eden TETA Isıtma Havalandırma Firması''nın sahibi Cüneyt Günçağ, Türkiye''de gayrimenkul yatırımınının güvenilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü ifade etti.

İnşaat sektöründe, ekonomik krizle birlikte konut talebinde düşüş olduğunu, gerek özel sektörde gerekse TOKİ''de satılmayı bekleyen bitmiş veya yarım kalmış projeler bulunduğunu anlatan Günçağ, öncelikle devlet yardımıyla bitmiş konutların satışını cazip hale getiren finansal destekler sağlanmasını istedi. Sektörle ilgili devletin, konut talepleriyle ilgili çalışmalar yapması gerektiğini anlatan Günçağ "Hangi bölgelerde ve hangi tipte yatırıma ihtiyaç olduğu tespit edilmeli ve yatırımlar bu doğrultuda özendirilmelidir. Devlet yatırımları arttırılmalıdır. Bankalar, ödeme güçlüğündeki firmaların borçlarını yeniden yapılandırmalıdır. Konut satışı ile ilgili cazip kredi olanakları sağlanmalıdır" dedi.

Aktif pazarlama
Aktif pazarlamaya ağırlık verdiklerini ve şantiye ziyaretleri yaptıklarını ifade eden Günçağ, "Kriz döneminde fazla riskli işlerden kaçınarak, riski az olan işlerde kar seviyesini en aza indirerek hatta maliyetine işler alıyoruz. Yatırım yapılan yerlere ziyaretler yaparak, yeni iş almak için pazarlama çalışmaları gerçekleştiriyoruz" dedi.

Standart dışı üretim
Yıllık cirolarının 1 milyon TL civarında olduğunu ve bu yılki hedeflerini "Batmadan ayakta kalabilmek" şeklinde belirlediklerini anlatan Günçağ, devletten öncelikli olarak yaptıkları ürünlere yurtdışı pazarlar bulunması konusunda destek beklediklerini anlattı.

Sektördeki standart dışı üretimden de yakınan Günçağ, "Sektörde her işi yapabilen, kalite kaygısının fazlaca bulunmadığı merdiven altı tabir edilen firmalar yerine, yaptığı iş ile ilgili standardizasyonu olan kurumsal firmaların tercih edilmesini sağlayan düzenlemeler getirilmelidir" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.