Haberler

Türkiye''nin 5 kenti Avrupa kültür haritasına taşınıyor

Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: Dünya

Türkiye''nin 5 kentini Avrupa kültür haritasına taşıyacak olan "Benim Kentim" projesi, İngiltere''nin Ankara Büyükelçiliğinde düzenlenen törenle tanıtıldı.

Avrupa Komisyonunca desteklenen ve British Council tarafından yürütülen projenin hayata geçirileceği 5 kent, Mardin, Çanakkale, Trabzon, Konya ve İstanbul olarak belirlendi.

Sözkonusu 5 kentten vali ve belediye başkanlarının da katıldığı törende konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB müzakere sürecinde üç önemli ayağın bulunduğunu belirterek, bunları reformlar, müzakereler ve sivil toplum diyaloğu olarak sıraladı.

Bağış, Türkiye''nin AB sürecinde daha atması gereken çok önemli adımların, kararlılıkla hayata geçirmesi gereken reformların olduğunu belirterek, "Türkiye''ye yakışır bir anayasaya kavuşmak durumunda. Türkiye''ye yakışır reform kanunlarını meclisten hep beraber iktidarı ve muhalefetiyle geçirmek durumunda" ifadesini kullandı. Bağış, Türkiye''nin eninde sonunda AB müzakerelerinde başarıya kavuşacağına ve AB''nin saygın bir üyesi olacağına yürekten inandığını kaydetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband da, projenin, Türkiye''nin AB''de çok iyi tanınmayan bazı şehirlerini tanıtmak için önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Türkiye''nin AB''ye tam üye olarak katılımı sürecinde, zihniyetlerin ve fikir yapılarının değiştirilmesinin çok önemli bir unsur olduğunu dile getiren Miliband, bunu yapmanın en iyi yolunun kültür ve sanatı kullanmak olduğunu kaydetti.

Benim Kentim-My City projesi
Türkiye ile Avrupa arasındaki diyaloğun sanat ve kültür aracılığıyla güçlendirilmesinin hedeflendiği "Benim Kentim-My City" isimli proje, Avrupa Komisyonu tarafından "Sivil Toplum Diyaloğu: Kültür Köprüleri" programı kapsamında destekleniyor.

British Council tarafından yürütülen projeye, Anadolu Kültür, Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi de yerel ortak olarak katılıyor. Proje kapsamında, alanlarında tanınmış 5 Avrupalı sanatçı, uluslararası komite tarafından seçilen Mardin, İstanbul, Çanakkale, Trabzon ve Konya''da kamusal alanda sanat projeleri gerçekleştirmek üzere davet edilecek.

Uluslararası proje komisyonunca belirlenecek Avrupalı sanatçılar, bu yıl Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Uluslararası İstanbul Bienali sırasında açıklanacak. Önümüzdeki 2 yıl proje kentlerinde düzenlenecek bir dizi etkinlik aracılığıyla sanatçıların özellikle şehirlerdeki gençlerle iletişim içinde olmaları sağlanacak. Böylece Avrupalı sanatçılara, şehirlerin kültürel zenginliklerini gençlerden öğrenme ve bu zenginliği tüm dünyaya tanıtma fırsatı sağlanacak.

"Benim Kentim" isimli proje, ayrıca aynı zamanda Türkiye''den 5 sanatçıya da birikimlerini Avrupa ülkelerinde misafir sanatçı programı kapsamında sergileme şansı sunacak.

Sanatçıların "Benim Kentim" proje ekibi ve kentlerin yerel yönetimleri ile geliştirecekleri projeler 2010 yılında halka açılacak.

Proje, yalnızca görkemli sanat yapıtları üretmeyi değil, kent sakinlerini ve her kentteki farklı uzman alanlardan grupları ( kamu danışmanlığı, miras, bellek ve tarih, inşa edilmiş çevre, parklar ve kamusal alanlar ile sosyal iletişim) işin içine katan geniş çaplı bir programı içeriyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.