Haberler

İzmir''e ödül onuru

Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Yeni Şafak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı ve Havagazı Fabrikası restorasyon projeleri ile Tarihi Kentler Birliği''nin en büyük ödülünü aldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü"ne layık görüldü. İstanbul''da, Beşiktaş Belediyesi''nin evsahipliğinde düzenlenen törenle Büyük ödülü alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kemeraltı ve Havagazı Fabrikası restorasyon projelerine destek veren İzmir Valiliği ve İzmir halkına teşekkür etti.

Başkan Aziz Kocaoğlu, proje ekibini de sahneye çağırarak ödül gururunu birlikte yaşarken, Türkiye''de tarihe sahip çıkma bilincinin geliştiğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, "Kent bilincinin, kentlilik ve tarih bilincinin gelişmesinde önemli rol oynayan Tarihi Kentler Birliği''ne teşekkür ediyorum. Geçmişimize sahip çıkarak, tarihimizi gelecek günlere ulaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda da, yine Büyük ödülü alarak huzurlarınıza çıkmak istiyoruz" diye konuştu.

26 belediye 43 proje
İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin "Tarihi Kentler Birliği Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü" aldığı ''Tarihi Kentler Birliği (TKB) Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"na 26 belediye toplam 43 proje ve uygulama ile katıldı. Ödül töreni öncesinde Akatlar Kültür Merkezi''nde düzenlenen "Birikimleri ve yeni dönem hedefleriyle Tarihi Kentler Birliği" paneline, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Türkiye''nin her yerinden gelen 190 il ve ilçe belediye başkanı katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin büyük ödülü aldığı yarışmada yer alan projeler, Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi''nde sergilenecek.

''Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda ödül dağılımı şöyle gerçekleşti:

TKB Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Tarihi Kentler Birliği Süreklilik Ödülleri: Gaziantep Belediyesi, Osmangazi Belediyesi, Tarsus Belediyesi

Tarihi Kentler Birliği Proje Ödülleri: Altındağ Belediyesi, Konak Belediyesi, Kozan Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi, Tokat Belediyesi

Tarihi Kentler Birliği Uygulama Ödülleri: Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çanakkale Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Ödemiş Belediyesi, Selçuklu Belediyesi

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.