Haberler

Masumiyet Müzesi mutlu sonla bitecek

Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Celal Özcan
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk''un Masumiyet Müzesi adlı romanını müzeye dönüştürecek olan Alman sergi mimarları Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, müzede romandaki hüzünlü havanın olmayacağını söyledi.

İstanbul Çukurcuma''da açılacak olan Masumiyet Müzesi''nin sergi mimarisini hazırlayacak Alman mimarlar Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, Masumiyet Müzesi''nin eşsiz bir müze olacağını söyledi. Müzenin içeriğinin açılışa kadar sır gibi saklı kalacağını ifade eden mimar çift, müzeyi İstanbul''un Avrupa Kültür Başkenti olacağı 2010 Mayısı''na yetiştirmeyi planladıklarını açıkladı.
Böyle bir müze düşüncesinin de eşsiz olduğunu vurgulayan mimarlar şunları söyledi: "Kaynağını romandan alan tek müze herhalde Masumiyet Müzesi olacak. Müze fikri önce geliyor ve bunun üzerine roman yazılıyor. O nedenle yazılmış bir romanın eşyaya dönüşeceği Masumiyet Müzesi yepyeni, eşsiz bir müze tipolojisi. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor. Burda mimari ve edebiyat etkileşim içinde. Bu yeni bir şey. Bu müze Avrupa kültür başkenti İstanbul için de bir
zenginlik olacak."

Müzeyi ziyaret edenlerin aynı zamanda İstanbul''u da bulacağını söyleyen Alman mimarlar, bunu objelerle ve seslerle yansıtacaklarını anlatırken şöyle dedi: "Daha şimdiden çok insan bu evi görmek için geliyor. Romanda binanın yeri haritada gösteriliyor. İnsanlar ellerinde Masumiyet Müzesi kitabıyla buraya geliyor. İngiliz, Alman ve başka Avrupa ülkelerinden ziyaretçiler geldiğini gördük."

Müzeden mutlu çıkılacak
Mimar çift, "hüzünlü bir aşk öyküsünü anlatan Masumiyet Müzesi romanının müzesini gezen bir ziyaretçi üzgün mü yoksa mutlu mu ayrılacak" sorusunu ise şöyle yanıtlıyor: "Biz mutlu çıkacağını düşünüyoruz. Müze bu anlamda kitabı yansıtmıyor. Müzede olan kitapta anlatılan ve günlük yaşamdan eşyalar. Avrupalı bir ziyaretçi de bu aşkı canlandıran eşyaların içinde kendini bulacak."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.