Haberler

İstanbul’un hafızası Semavi Eyice’ye saygı programı

Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul''un tarihini en iyi bilen kişi olarak tanınan sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice''ye, 28 Mayıs Perşembe günü saat 18.00''de Topkapı Kültür Parkı''nda bir saygı programı düzenleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve ESKADER (Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği) işbirliğiyle düzenlenen program, 28 Mayıs Perşembe günü saat 18.00''de Topkapı Kültür Parkı Türk Dünyası Kültür Merkezi''nde gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Necdet Sakaoğlu ve Gündegül Parlar''ın konuşmacı olarak katılacağı toplantıyı Mehmet Nuri Yardım yönetecek.

Hocanın fotoğraflarından ve eserlerinden oluşan bir sergiye de yer verilen etkinlik, Fırat Kızıltuğ''un seslendireceği Türk Müziği konseriyle sona erecek.

İstanbul''u geçmiş devirleri, geçirdiği değişiklikleri ile günümüzde en iyi bilen ilim adamı olarak tanınan Semâvi Eyice, 1923 yılında İstanbul''da doğdu. Annesi ve babası Amasralıydı. Dedesi çocuklarını okutmak için İstanbul''a gelmiş, buraya yerleşmişti. Semavi Eyice ilk öğrenimini Kadıköy''deki Fransız okullarında yaptı, sonra Galatasaray Lisesi''ne geçerek oradan mezun oldu. Kararlıydı, Bizans ve Osmanlı sanatı okuyacaktı. 2. Dünya savaşının en şiddetli günlerinde Almanya''ya gitti.

1944- 45 yıllarında Viyana ve Berlin üniversitelerinde iki sömestr eğitim gördü. "Berlin Üniversitesinin üçte biri bombalanmıştı. Sanat tarihi dersi o şartlarda yapılıyordu. 1945 yılının ortalarında yurda dönerek İstanbul Üniversitesinde öğrenimine devam etti ve 1948''de Sanat Tarihi kürsüsünden "İstanbul Minareleri" teziyle mezun oldu. 1954''te Kâmran Yalgın hanımla evlendi. 1963 yılında Edebiyat Fakültesi''nde ayrı bir Bizans sanatı Tarihi kürsüsü kuruldu. Semavi Eyice "Zaviyeler" teziyle 1964''te profesörlüğe yükseldi. Yurt içinde ve dışında konferanslar verip, kongre ve toplantılarda bildiriler sundu. İlk yazısının yayınlandığı 1946 yılından günümüze gelinceye kadar, Türkçe ve yabancı dillerde olmak üzere 15 kadar kitap, 500''den fazla bilimsel makale ve araştırması basıldı. 80 yaşının üzerinde ve gözlerinden rahatsız olmasına rağmen hâlâ çalışıyor. Konferanslara katılıyor, yayınları takip ediyor, öğrencilere yardım ediyor. Prof. Dr. Yıldız Demiriz ‘Kimse onun kadar iyi bilemez İstanbul''u'' diyor. Öğrencilerinden Dr. Feridun Özgümüş de ‘O, gerçek bir profesör'' diye tanımlıyor Eyice''yi. Onun eserleri hakkında bir bibliyografya hazırlayan Prof. Dr Mahmut Şakiroğlu ise ‘bugün bile aynı enerjiyle çalışıyor, beni sık sık arıyor, yeni çıkan yayınları soruyor, bu yaşında dahi ondan eser bekleyebiliriz'' diyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.