Haberler

İstanbul trafiğine "sensörlü" gözaltı

Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş., ‘hız koridoru'' uygulamasını hizmete soktu. Yeni sistemde araç ‘koridor''a girdiği anda yol seyri kayıt altına alınacak. Aşırı hız veya kural ihlali yaparsa fotoğrafları çekilip ceza kesilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı şirketlerden İstanbul Ulaşım Haberleşme ve Güvenlik Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (İSBAK) Genel Müdürü Kasım Kutlu, İstanbul''da trafikte "Hız koridoru" uygulaması ile "şerit uygulaması" adı verilen iki akıllı sistemi daha hizmete soktuklarını bildirdi. Şirketin trafikle ilgili uygulamaları hakkında bilgi veren Kutlu, bütün ana arterlerde araçların hem hızlarını denetim altına almak hem de ihlalleri denetim altına almak için ‘hız koridoru'' oluşturulacağını kaydetti. Kutlu, Florya sahil arterinde pilot uygulamanın başladığını belirtti.

Kutlu, plaka tanıma sistemiyle kente gelen araçların seyrini takip edeceklerini, bunun da kendilerine kentin ulaşım planını yapma ve güvenlik açısından katkı sağlayacağını söyledi. Kutlu, şöyle konuştu: "Böylece 365 gün İstanbul''daki araçların seyrini denetim altına alacağız. Yine bir sonraki aşamada buna bağlı olarak bir başka projemiz, özellikle metro ve tramvay sisteminin bütün ana arterlerde kullanılması halinde belirli merkezlere giriş kontörlü ve ücretli olacak. Örneğin Taksim ve tarihi yarımada gibi... Tüm bunlar bu teknoloji sayesinde olacak."

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.