Haberler

"Kadir Topbaş neden sanık değil"

Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Nedim Şener

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Tüm yöneticiler mahkemeye çıkarken, kararlarda imzası olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş neden hâkim önüne çıkmıyor?" diye sordu.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı''nın 50 adet metrobüs alımıyla ilgili olarak İETT yöneticileri hakkında "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla dava açması üzerine, konuyu yakından takip eden CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Tüm yöneticiler mahkemeye çıkarken, kararlarda imzası olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş neden hâkim önüne çıkmıyor?" diye sordu.

‘Topbaş da imza attı''
CHP''nin metrobüslerle ilgili suç duyurusunda bulunacağını belirten Kılıçdaroğlu, Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, metrobüs alımı için İETT Encümen kararının 16 Ekim 2006''da alındığının belirtildiğini söyledi. Encümen başkanlığını da Kadir Topbaş''ın yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, "Topbaş dahil karara imza atan diğer Encümen üyeleri hakkında da dava açılması gerekirdi" dedi. Encümen üyelerinden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş''ın istifa ettiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, İETT''nin hazırlattığı olumsuz fizibilite raporuna rağmen Hollandalı şirketten Phileas marka araçların alınmasının üzerinde durulması gerektiğini söyledi.

‘Kamu zarara sokuldu''
İddianemeyi gündeme getiren Habertürk gazetesinin dünkü haberinde, metrobüs alımında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk''ün de aralarında bulunduğu 19 yönetici hakkında üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı belirtildi. İddianamede, İETT İdari Encümen kararıyla 65 milyon 397 bin 500 euro''ya, 16 Ekim 2006''da Hollanda''nın APTS firmasından alımı yapılan 50 adet lastik tekerlekli tramvay ihalesinde kamunun zarara sokulduğu belirtildi. İhalenin gerekli araştırmalar yapılmaksızın tek firmadan alınan teklifle gerçekleştirildiği de vurgulandı.
Cumhuriyet Savcısı Ali Şafak, 19 İETT yöneticisi hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Savcı Şafak, sanıkların hapis cezası almaları durumunda kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevleri ile seçme ve seçilme, siyasi haklarından mahrum bırakılmasını istedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.