Haberler

Metronun inşaatı yine mahkemelik

Tarih: 29 Mayıs 2009 Kaynak: Milliyet Yazan: Utku Bolulu

Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi''nin 1. etabını, ek süreye rağmen bitiremeyen Bozoğlu İnşaat''la sözleşmesini feshetti. Bunun üzerine firma, tedbir ve alacak tespit davası açtı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metro sisteminin dört ayrı inşaatının birden müteahhiti olan Bozoğlu İnşaat firmasıyla mahkemelik oldu. Belediye, Aliağa-Menderes Hafif Raylı Sistemi 1. etap inşaatlarını zamanında bitiremediği için sözleşmeyi feshedip, firmanın verdiği 1.2 milyon TL''lik teminat mektubunu nakde çevirdi, gelir olarak kaydetti.
Bozoğlu da alacak tahsili için tespit ve tedbir davası açtı. Firma, İzmir 4. Asliye Ticaret Mahkemesi''nden, teminat mektubunu nakde çevirme işleminin durdurulmasını, paraya tedbir konulmasını istedi. Mahkeme, tespit talebini kabul ederek, bilirkişi raporu istedi. Tedbir istemini ise İdare Mahkemesi konusu olduğu gerekçesiyle reddetti. Bunun üzerine İdare Mahkemesi''nde dava açan Bozoğlu, tespit kararından sonraki 10 gün içinde alacak davası açabilecek.

Yeni ihale dava bitiminde
Büyükşehir Belediyesi''nin, 31 Mayıs''tan sonra raylı sistemin Çiğli''deki depo ve atölyeleri ihalesinde de ek süre dolacağı için sözleşme feshine gitme kararı vereceği bildirildi. Bornova ve Üçkuyular hatları da bu gelişmelerin ardından tartışmaya açılacak. Belediye, sözleşmesi feshedilen 1. etapla ilgili tespit davasının bitiminin ardından yeni ihaleye çıkabilecek.

5.5 kilometrelik Üçyol-Üçkuyular metro hattını ilk müteahhit Bayındır İnşaat''ın sözleşmesinin fesh olmasıyla yeni ihaleyi kazanarak devralan Bozoğlu İnşaat, daha sonra Raylı Sistem Projesi kapsamındaki yine Bayındır İnşaat''tan kalan altı istasyon ve bir üstgeçidi kapsayan 1. etap ihalesini de üstlenmişti. Bozoğlu, Raylı Sistem''in depo ve atölyeler inşaat ihalesiyle, Ege Üniversitesi-Bornova Merkez hattı inşaat ihalesini de sonradan almıştı. Bu inşaatları da zamanında tamamlayamayan firmaya ek süreler verildi. Çiğli''de depo ve atölye inşaatları için verilen süre 31 Mayıs''ta dolacak. Bornova metrosu için temmuza, Üçyol-Üçkuyular inşaatı için de Ocak 2010''a kadar ek süre var.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.