Haberler

Küresel ısınmaya açık renkli çözüm

Tarih: 29 Mayıs 2009 Kaynak: Taraf
ABD''nin Nobel ödüllü Enerji Bakanı Steven Chu küresel ısınma ile savaş için çok basit bir öneride bulundu: "Çatınızı beyaza boyayın." Başkan Barack Obama''nın küresel ısınmayla ilgili en tepedeki adamı olan Chu, çatıları beyaza ya da açık renge boyamanın küresel ısınmayı azaltacağını söyledi. Bakanın teorisine göre bu şekilde hem enerji tasarrufu yapılmış olacak, hem de güneş ışığı uzaya geri yansıtılacak.

Bakan, bunun bütün arabaları 11 yıl boyunca sokaklardan almakla elde edilecek tasarrufa eşit olduğuna dikkat çekiyor.

Londra''da, iklim değişikliğine karşı mücadele konusunda dünyanın en önemli uzmanlarının biraraya geldiği toplantıda konuşan Chu, çatıların beyaza boyanmasının binalarda kullanılan enerji miktarında önemli derecede değişikliğe neden olacağını söyledi: "Eğer sözkonusu evde klima kullanılıyorsa daha serin olacağı için yüzde 10 ila 15 daha az enerji kullanacak."

Küresel ısınmaya neden olan sera gazı yüzünden dünyanın sıcak yüzeyinin yaydığı kızılötesi ışınların aksine, açık renkli yüzeylerden yansıyan güneş ışınlarını büyük bölümü atmosferden geçerek uzaya geri dönecek.

"Burada yaptığımız şey şu, daha fazla sera gazı sarf ettikçe, daha çok kızılötesi ışını yalıtmış oluyoruz. Bu yüzden eğer çatılar beyaz olursa, güneş ışını geldiğinde doğrudan o yalıtımdan geçmiş olacak" diye konuşan Chu aynı şeyin arabalar için de yapılabileceğini söyledi.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.