Haberler

Bodrum ile Ankara''nın imar savaşları kızışıyor

Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Yaşar Anter


Yıllardır aşırı yapılaşmayla gündeme
gelen Bodrum''da fokların yaşam
alanı olan Küdür Yarımadası da
turizm bölgesi ilan edilen
bölgelerden. Fotoğraf: Yaşar Anter

Bodrum''da beş katlı yapılara izin veren planın geçen yıl belediyeler ve Mimarlar Odasının Başvurusu üzerine iptal edilmesinin ardından, bu kez de Bakanlar Kurulu''nca Bodrum Yarımadası''nın kuzey kısmında kalan Yalıkavak, Gündoğan ve Göltürkbükü''nün ''turizm merkezi'' ilan edilmesi ortalığı karıştırdı. Bodrum Belediye Başkanı DP''li Mehmet Kocadon, "Yarımadanın tamamını turizm bölgesi ilan edemediler, şimdi bölerek ranta ve imara açmaya çalışıyorlar" dedi. Turizme açılan bölgeler arasında Yalıkavak''taki Akdeniz foklarının yaşam alanı olarak bilinen Küdür Yarımadası da var.

''Milli Park olsun demiştik''
Yalıkavak Belediye Başkanı CHP''li Mustafa Saruhan şaşkın: "Turizm merkezi ilan edilen bölgenin içerisinde, halen mera, doğal ve arkeolojik sit alanı olan ve Akdeniz foklarının yaşam alanı olarak kabul edilen Küdür Yarımadası da var. Bizim ağaçlandırıp milli ve doğal park haline getirilmesini istediğimiz Küdür''ü imara açmak istiyorlar. Bakanlık dört ay önce görüş sorduğunda, olumsuz görüş verdik. Ayrıca turizm merkezi kararının detaylarını da bilmiyoruz. Ankara''nın yerel yönetimlerin tüm inisiyatiflerini eline geçirmeye çalıştığını düşünüyorum."

TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilcisi Mahmut Yıldırım''a göre bakanlığın bu planı da davalık olacak, çünkü bölgede yaşayan halk, yerel yönetimler yine yok sayıldı.
"Yarımadayı bölünerek ranta açmaya çalışıyorlar. İşe yarımadanın en bakir köşeleri olan kuzey beldelerinden başlamışlar" diyen Bodrum Belediye Başkanı DP''li Mehmet Kocadon, planla ilgili detayları öğrenir öğrenmez itirazlarını sunacaklarını belirtti.

Vali: Amaç daha iyi korumak
Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ise yeni kararla bölgenin daha iyi korunacağını ve yapılacak tüm yatırımlar öncesi belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin görüşünün alınacağını savundu. Tepkilere anlam veremediğini de ifade eden Altıparmak, "Endişe etmeye gerek yok. Çünkü buradaki amaç bölgenin daha iyi korunmasını sağlamak" dedi.

Gözler bu koylarda
Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen Muğla Bodrum Yalıkavak Gündoğan ve Göltürkbükü Turizm Merkezi''nde art arda tesislerin kurulmasından endişe edilen yerler:

Gündoğan Koyu, Adalıyalı Koyu, Torba Kuyucak Koyu (Bu yıl özel izinle bir turistik tesis yapıldı, iki tesis daha yapılması planlanıyordu), Tilkicik Koyu, Yalıkavak Küdür Yarımadası, Göltürkbükü Kızılburun Büyük Koy, Gündoğan Apostol Adası.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.