Haberler

Enka, Erik Dağı''nı tünelle aştı Arnavutluk 100 yıllık rüya gördü

Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Lütfü Karakaş, Ali Can Zeray, Turan Kasap
Arnavutluk''un Dures kentiyle, Kosova''nın Morina sınırı arasındaki 7 saatlik yolu 3 saate indirecek otoyol üzerindeki Erik Dağı''na yapılan 5 bin 476 metrelik tünelin açılışını, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa ile Kosova Başbakanı Haşim Taçi birlikte yaptı.

Türk mühendis ve işçileri tarafından 2 yılda yapılan tünelin açılışında konuşan Berişa, 100 yıllık rüyalarının gerçekleştiğini belirterek, "Tünelin yapımını belirlenen sürede tamamlayan Türk müteahhitleri ve işçilerine teşekkür ederim" dedi. Sırbistan, Kosova, Karadağ, Makedonya''yı Adriyatik Denizi''ne bağlayan Morina-Dures otoyolu üzerinde en önemli engel olan Erik Dağı, böylece tünelle aşılmış oldu.

Berişa deldi
Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, tünelin tam ortasında sembolik olarak bırakılan bölümü, eskavatör kullanarak deldi. Işığın görünmesiyle birlikte Berişa ile Kosova Başbakanı Hasim Taçi, birbirlerine sarılarak uzun süre kucaklaştı. Binlerle Arnavutluk''un NATO''ya üye olmasıyla ve otoyolun en önemli bölümü olan tünelin açılması ile ülkesinin hızlı adımlarla AB yaklaştığını anlatan Sali Berişa, "Bu tünel ve otoyol, Balkanlar''ın güvenliği için de önemlidir" dedi. Kosova''nın Başbakanı Haşim Taçi ise Arnavut ve Kosovalılar''ın eşek üzerinde geçtiği yerlerde bugün yüksek standartlı yollar yapıldığını kaydederek, "Bu yol ile Kosova kardeş ülke Arnavutluk''a bir adım daha yaklaştı. Bu yol iki komşu ülkenin ticari hayatını da önemli katkılar sağlayacak" diye konuştu.

Törene katılanlar
Tünel ve otoyolun yapımını üstlenen Enka İnşaat Onursal Başkanı Şarık Tara ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan törene eşleriyle birlikte katıldı. Törende Arnavutluk Meclis Başkanı Jozefine Topali, Kosova Ulaştırma Bakanı Fatmir Limay da hazır bulundu. Törene ayrıca Doğan Holding Genel Koordinatörü Dr. Nebil İlseven ile Hürriyet''in Yazıişleri Müdürlerinden Tufan Türenç de eşiyle birlikte katıldı.

25 Haziran''da trafik başlıyor
Kosova''yı Arnavutluk''a bağlayan Morina Sınır Kapısı''nı, Arnavutluk''un Dures Limanı''na ulaşımı 7 saatten 3 saate inidirecek otoyolun bir şeridi 25 Haziran''da trafiğe açılacak. Enka İnşaat''ın Bechtel''le birlikte yürüttüğü 57 kilometrelik, 500 miyon Euro''luk dev otoyol projesinin en kritik bölümünü Erik Dağı Tüneli oluşturuyor. Morina- Dures arasındaki Erik Dağı''na açılan 5 bin 476 metre uzunluğundaki tünel, yüzde 60''ı Türk mühendis, mimar ve işçilerinden oluşan bir ekibin alın teri ile tamamlandı. Otoyol üzerinde ayrıca 80 metre yüksekliğinde 320 metre uzunluğunda olan Balkanlar''ın en büyük viyadüğü de yer alıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.