Haberler

Sultanahmet Meydanı bir başka ülkede olsaydı!..

Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Haşmet Babaoğlu
Geçenlerde ben bu köşede Ayasofya civarı ve Sultanahmet Meydanı''ndaki araç trafiği ve otopark rezaletinden söz ederken... New York şehri çok ilginç bir kararın altına imza attı. Şehrin o çok ünlü ve cıvıl cıvıl Times ve Herald meydanlarının büyük bölümünü araçlara kapatıp tümüyle yayalara açtı. Yetkililerin açıklamalarına bakılırsa kısa süre içinde her gün 360 bin yayanın kullanacağı ve araçların girmeyeceği bir alan oluşacak. Ki orası, hem Broadway''in yanıbaşı, hem de işyeri ve alışverişin yoğun olduğu bir bölge! Tabii ister istemez hesapta araçlara kapalı sayılan bizim İstiklal Caddesi geliyor aklıma.
Aman dikkat! İstiklal''de yürürken dalıp giderseniz hızla geçen bir kamyonetin altında kalabilirsiniz! Ve eminim, kamyonet sürücüsü değil, siz suçlu çıkartılırsınız! Çünkü yayasınız! Baştan kaybetmişsiniz! İstiklal Caddesi''nde bile...

Ayasofya ve Sultanahmet civarındaki otopark rezaleti hakkında bir okurum şöyle diyor... "En ayıbı, en çirkini ne biliyor musunuz?.. Türk ve İslam Eserleri Müzesi''nin bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı Sultanahmet Camii''nin tam karşısındadır ve bazı zamanlar müzenin kapısında durup karşınıza baktığınızda cami görünmez. Çünkü sıra sıra dizilmiş turist otobüsleri bütün manzarayı kapatır."

Bir başka okurum yakın zamana kadar turist otobüslerinin Bab-ı Hümayun kapısının duvarlarına sürte sürte Topkapı Sarayı''nın avlusuna girmesine izin verildiğini hatırlatıyor.
Sonra da hafiften dalgasını geçerek şunu ekliyor: "Otobüslerin sarayın içine park etmesinin yasaklanması kararı sarayı ve tarihi kapıyı korumak için mi, yoksa otobüslere zarar verdiği için mi alındı, emin değilim!"

Sultanahmet Meydanı bir Avrupa şehrinde olsaydı araç trafiğine açık olması düşünülemezdi bile. Hele meydanın hemen dibinden raylı sistem geçiyorsa... Kaldı ki, Sultanahmet Meydanı derken aynı zamanda Etiler''de bir caddeden değil, Bizans devrinin ünlü Hipodrom''undan da söz ettiğimizi bilmeliyiz. Yani orası bir arkeolojik alan. Ve biz o arkeolojik alanı her gün araçlara çiğnetiyoruz. Haydi bunları da bir yana bırakıp peyzaj açısından bakalım... O zaman da durum facia!

Geçen gün hazır Selim Usta''da köfte yemeye gitmişken oralarda biraz dolaşayım diyen bir arkadaşım "yahu Alman Çeşmesi''ni göremedim, müthiş bir curcuna vardı; ondan mı, yoksa çeşme başka bir yerde miydi?" diye sormaz mı!.. Gülemedim! Tutuldum kaldım!

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.