Haberler

TOKİ Asıl İşini Yapmıyor

Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Birgün Yazan: Serdar Sağlam
TOKİ Başkanı''nın "Gerekirse Seyrantepe stadını bizzat TOKİ yapar" derken, Mimarlar Odası; "TOKİ işinden başka her şeyi yapıyor, kamu kurumu gibi davranmıyor" açıklaması yaptı.

İstanbul Seyrantepe''de Galatasaray için yapılan stadyum ve spor kompleksi inşaatı geçen yıl başladı. Ancak, arka arkaya yaşanan sorunlarla birlikte stadyumun ne zaman biteceği bir muamma haline geldi.
İhaleyi alarak inşaatı Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı adına yürüten Eren Talu Mimarlık, inşaat için gereken finansmanı bir türlü sağlayamadı. Bir süre önce işçilerle, ücretleri ödenemediği için sorun yaşanmıştı. En sonunda faaliyetler durma noktasına geldi.

Önceki gün TRT Türk''e açıklama yapan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar; "Yetkim olsa bu işi hemen feshederim, Türkiye''de bu inşaatı yapabilecek 5-7 firma var. Hiç bir firma bulamazsak biz yaparız; paramız var" dedi.

TOKİ Özelleştirme Aracı Oldu
Bunun üzerine TOKİ''nin bizzat stadyum yapıp yapamayacağını sorduğumuz TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Çevre Etkisi Danışma Kurulu Temsilcisi Mücella Yapıcı; "Maalesef TOKİ''nin herşeye hakkı var" dedi.

Hükümet''in TOKİ''yi bir devlet tekeli haline getirdiğini vurgulayan Mücella Yapıcı; "TOKİ 2004 yılından beri kendi işi dışında herşeyi yapıyor. Bu kurumun asıl işi sosyal devlet''in bir fonksiyonu olarak ucuz toplu konut yapmak.

Ancak şu anda kar amaçlı bir şirket gibi çalışıyor. Ne yazık ki TOKİ bir kamu kurumu gibi çalışmaktan uzak, kamu arazilerinin özelleştirilmesi işlevini görüyor. Çeşitli kamu arazileri önce TOKİ''ye, ardından da ihale yoluyla özel sektöre devrediliyorlar.
Bu kurum bir kaç bakanlığın işlerini yapabilecek yetkiyle donatılmış; baraj, köprü, otoyol vb yapacak yetkisi bulunuyor" diyekonuştu.

‘Ekolojik Yapıyı Perişan Ettiler''
Seyrantepe için sürmekte olan bir davaları olduğunu da belirten Mücella Yapıcı "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ne yazık ki, yeşil alanları gelir paylaşımına göre özelleştiriyor ve çevresel sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Seyrantepe, İstanbul''un 5 ekolojik koridorundan biri. Şu anda stadyum dışında, bölgede bir sağlık tesisi, turizm ve ticaret alanları da yapılıyor. Bu inşaatlar oradaki ekolojik yapıyı perişan etti" dedi.

TOKİ garantör olmadı, kredi açılmadı
Geçen hafta TOKİ Halkbank''ın Eren Talu''ya 100 milyon dolarlık kredi vermesi için kefil olmuştu. Ancak banka garantörlük istemiş, TOKİ de garantörlük yetkisi olmadığını, bu nedenle bu mahlasla imza atamayacağını bildirmişti. Bunun üzerine Halkbank krediyi açmamış ve süreç tıkanmıştı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak ise "Oradaki organizasyona sayın Başbakanımız çok katkıda bulundu, ayrıca başlamış bir proje mutlaka biter" demişti.


Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.