Haberler

Kiracılar kral oldu

Tarih: 1 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet Emlak
TOKİ ve toplu konut yapı kooperatifleri eliyle son yıllarda konut sayısının önemli ölçüde artmasıyla seçme şansları artan kiracılar, ev sahipleri tarafından el üstünde tutulmaya başlandı. Önceki yıllarda kiracısını ince eleyip sık dokuyarak seçen ev sahipleri, konut sayısının artmasıyla birlikte kiracı bulmakta sıkıntı çekiyor. Artan kiralık ev sayısı ile alternatiflerin de artması emlak sektöründe alışılagelmiş anlayışın da değişmesine neden oldu.

Merkezi ısınma gideri nedeniyle kira bedelinde önceki yıllara göre önemli indirimlere giden, buna rağmen kiracı bulamayan ev sahipleri, ek masraf yaparak evlerinin cazibesini artırmaya çalışıyor.

Kiracı sıkıntısı çeken ev sahiplerinin çoğu depozito istemezken konut sayısının artmasıyla emlak sektöründe söz sahibi olan kiracılar giderek daha seçici olmaya başladı. Kiracılar, oturacakları evde laminant parke, duşa kabin, kartonpiyer ve kombi gibi özellikler arıyor.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, bundan 5 yıl öncesine kadar mülk sahiplerinin evlerini kiraya verirken seçici davrandığını ancak şartların değişmesiyle kiracıların seçici olmaya başladığını söyledi.

Son yıllarda TOKİ ve toplu konut yapı kooperatiflerinin ülkeye çok sayıda konut kazandırdığını belirten Çakır, "Konya''da olduğu gibi Türkiye''nin birçok ilinde konut sayısında önemli artışlar oldu. Yine ekonomik krizle birlikte yeni evlenen birçok çiftin ailesinin yanına dönmesi ve geçim sıkıntısı nedeniyle kentten köye göçün başlaması kiralık ev sayısını artırdı" dedi.

Kiracı olsun da nasıl olursa olsun
Çakır, kiralık ev sayısının artmasıyla emlak sektöründe ev sahibinin söz sahibi olduğu devrin sona ermeye başladığını kaydederek, şöyle konuştu:

"Kiralık ev sayısının artmasıyla kiralar önemli oranda düştü. Konya''da şu anda merkezi ısıtma giderinden kurtulmak için evini ısıtma gideri karşılığı kiraya veren ev sahipleri var. Yine kiralar önceki yıla oranla 100-150 lira arasında geriledi. Geçtiğimiz yıllarda zam yapan ev sahipleri artık kiracı evden çıkmasın diye kiraları kendiliğinden düşürüyor. Kiracıyı kaybetmemek için geç ödemelere göz yumulmaya başlandı. Artık kira ücretlerinde yaşanan 2-3 aylık gecikme bile normal karşılanıyor. Evden çıkmasın diye ev sahibi kiracıları el üstünde tutuyor."

Çakır, "Eskiden kiracıya ''Ne iş yapıyorsun'', ''Kaç çocuğun var'' diye sorulur, doktor, öğretmen ve memur olmaları tercih edilirdi. Şimdi ise mülk sahipleri ''Kiracım olsun da gerisi çok önemli değil'' diye düşünüyor" dedi. İsmet Çakır, ev sahiplerinin evlerin albenisini artırmak için birtakım değişikliklere de gittiklerini, kiracıların beklentilerinin arttığını sözlerine ekledi.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.