Haberler

Çanakkaleli emekliden hijyenik buluş

Tarih: 2 Haziran 2009 Kaynak: Radikal Yazan: Burak Gezen
Emekli radyo tamircisi 72 yaşındaki İsmail Yılmaz, vücudu ve kendi sistemini 30 saniyede temizleyip tam hijyen sağlayacak ''Akıllı Tuvalet'' adıyla bir proje geliştirdi. Mucit Yılmaz, TÜBİTAK teşvikli hijyenik tuvalet projesine patent almayı bekliyor.

Çanakkaleli emekli radyo tamircisi İsmail Yılmaz, hijyen koşullarını en üst seviyeye taşıyacak olan Akıllı Tuvalet Projesi geliştirdi. Projesine patent almak için Türk Patent Enstitüsü''ne başvurdu. Türk Patent Enstitüsü ise patent alması için TÜBİTAK destekli projeyi anlaşmalı olduğu ülkelerden Rusya''ya gönderdi. İsmail Yılmaz, bir yandan başvurusunun sonucunu beklerken, bir yandan da Kocaeli Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Kocaeli Sanayi Odası tarafından 2008 yılında düzenlenen 4''üncü Uluslararası Buluş Yarışmasına katıldı. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan yarışmada İsmail Yılmaz''ın Akıllı Tuvalet Projesi dördüncü seçildi. Mansiyon ödülü alan İsmail Yılmaz, buluşunun başta yatalak ve engelli hastalar olmak üzere herkese yaşamı boyunca tuvalet ihtiyacını gidermede büyük kolaylık ve hijyen sağlayacağını söyledi.

Akıllı Tuvaletin detayları hakkında bilgi veren mucit İsmail Yılmaz, "Bu tuvalet, kullanıma hazır olduğu zaman ''Kullanıma hazırdır'' yazısıyla kişiyi uyarıyor. Tuvalet ihtiyacını gideren kişi sağ ve solunda yer alacak butona basarak, hiçbir yapay el ve eldiven kullanılmadan otomatik olarak püskürtülen sabunlu suyla taharetleniyor. Ardından ikinci kez püskürtülen durulama suyuyla sabunlu su temizleniyor. Son olarak ise fan yardımıyla kurulama işlemi yapılıyor. Bu işlemler sayesinde kişi hiç tuvalet kağıdı kullanmaya gerek duymuyor. Kişi ihtiyacını giderip kalktıktan sonra kapak otomatik olarak kapanıyor. Tuvalet üstten aşağıya doğru tazyikli suyla kendi kendini temizliyor ve yeniden kullanıma hazır hale geliyor. Tüm bu işlemler Akıllı Tuvalete monte edilen iki adet küçük motopomp ile 30 saniye içinde yapılıyor" dedi.

Akıllı Tuvaletin 21''inci yüzyıla damgasını vuracak bir buluş olduğunu öne süren Yılmaz, "Günümüzde hijyen çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle Akıllı Tuvalet kişiden kişiye tuvalet yoluyla geçen hastalıkların önlenmesi için çok önemli. Hijyenik bir ortam sağlayan Akıllı Tuvalet projeme patent alır almaz üretim yapan firmalarla temasa geçeceğim. Ya da TÜBİTAK''ın sağlayacağı teşvik primi ile imalatını kendim yapacağım" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.