Haberler

Hızlı Tren Garı planına itiraz

Tarih: 2 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet
Askıya çıkan Ankara Hızlı Tren Garı Nazım İmar Planıa''na Şehir Plancıları Ankara Şubesi''nden itiraz geldi. İtiraza gerekçe olarak, plandaki temel kararların kent merkezine ilişkin önerilere aykırı olması gösterildi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, askıya çıkan Ankara Hızlı Tren Garı Nazım İmar Planı''na, "planda, özel proje alanında ne yapılacağının belli olmadığı" ve "yürürlükteki ''Ankara Ulaşım Planı''nın temel kararları ile kent merkezine ilişkin önerilerine aykırı olduğu" gerekçesiyle itiraz etti.

Mevcut imar planında, tren garı, müze, TCDD lojmanları ve bazı taş binalar ile hızlı tren garının yapılması planlanan bölge, aynı parselin içinde yer alıyor. Geçen yıl, yeni bir imar düzenlemesi yapılarak tescilli taş binaların bulunduğu bölüm, hızlı tren garının inşaatının yapılacağı bölümden ayrılmıştı. Yeni imar planı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesine gönderilmişti.

Çankaya Belediye Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerinin "şehircilik ilkelerine ve planlama tekniklerine" aykırı yapıldığı iddiasıyla, işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 16. İdare Mahkemesinde dava açmıştı.

İdare Mahkemesi, Ankara Hızlı Tren Garı projesi kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesinin onayladığı nazım imar planı ve uygulama plan değişikliklerinin yürütmesini, "değişiklikler yapı yoğunluğu önerdiği için kentsel ulaşım sistemini zedelediği, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına aykırı olduğu" gerekçesiyle durdurmuştu.

Askıda itiraz
Ankara 16. İdare Mahkemesi''nin yürütmeyi durdurma kararındaki gerekçeleri değerlendiren TCDD, bazı değişiklikler yaptığı imar planını, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun onayının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesine göndermişti.

Geçen ay Ankara Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkarılan imar planına, Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi itiraz etti. İtiraz gerekçesinde, imar planında "özel proje alanı" olarak tanımlanan alanda ne yapılacağının belli olmadığı ve "özel proje alanı" ile ilgili detayların projeye bırakıldığı belirtildi. İtirazda, imar planının yapılacak uygulama ile ilgili hiçbir ipucu vermediği ifade edilerek, "Bu alanda yapılacak uygulamaları keyfiliğe bırakmaktadır. Plan kararlarındaki belirsizlik nedeniyle, planın özel proje alanı olarak belirlediği kısımda plansızlık ve keyfilik devreye girecektir. Bu durum İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde belirlenen kurallara da aykırıdır. Bu kapsamda ilgili mevzuatın gerektirdiği kurallara uyulmadan yapılan ve onaylanan imar planının iptali gerekmektedir" denildi.

İtirazda ayrıca, imar planı ile getirilen düzenlemelerin, yürürlükte bulunan ''Ankara Ulaşım Planı''nın temel kararlarına ve kent merkezine ilişkin önerilerine tamamen aykırı olduğu ileri sürüldü.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.