Haberler

Koç Holding, 1 milyar $''a Tüpraş''ı yeşillendirecek

Tarih: 3 Haziran 2009 Kaynak: Sabah
Koç Holding daha çevreci bir yapıya bürünmek için kolları sıvadı. Holding bankacılıktan, enerjiye ve bilişime kadar tüm grup şirketlerinde çevreye kaynak ayırmaya başladı. Kaynaktan en büyük payı da Türkiye''nin en büyük sanayi şirketi olan Tüpraş alacak. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Tüpraş''a 1 milyar doların üzerinde kaynak aktaracaklarını belirtti. Koç Bilgi Grubu''nun sosyal sorumluluk kapsamında oluşturduğu ''Yeşil Bilgi Platformu''nun bilgilendirme toplantısında konuşan Ali Koç, zamanlama olarak da üç veya dört yıllık bir süreci hedef gösterdi.

Altı Proje Geliyor
Tüpraş''ın halihazırda planladığı çevre yatırımları içinde atık su geri kazanım, rüzgar santralı, dizel kükürt giderme üniteleri, benzin iyileştirme , fuel oil dönüşüm ve atık çamurlarının iyileştirme yöntemlerinin belirlenmesi projeleri öne çıkıyor.

''Yaz Yangın Mevsimi Olmasın''
KOÇ Holding''in diğer çevre projelerinden biri olan ''Yeşil Bilgi Platformu'' da sezonu açtı. Yaz aylarında sayıları gittikçe artan orman yangınlarını önlemek için yola çıkan Yeşil Bilgi Platformu''nda Çevko, Tema, Deniz Temiz Derneği-Turmepa ve WWF-Türkiye de buluyor. Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, istatistiklere göre Türkiye''de orman yangınlarının yüzde 81''inin ''''yangın mevsimi'''' olarak adlandırılan Haziran ve Ekim ayları döneminde gerçekleştiğini belirterek, ''''Türkiye''de bu yaz ''yaz mevsimi yangın mevsimi olmasın'' diyoruz'''' dedi.

''Her 10 Yılda Yunanistan Kadar Yok Oluyor''
Ali Koç, Burgazada''da 2003''te çıkan orman yangınında 87 hektarlık alanın yaklaşık 40 hektarının kaybedildiğini, 20 bin ağaç ve 13 evin kül olduğunu ve yangının maliyetinin 1 milyon lirayı aştığını anımsattı. Ali Koç, dünyada her yıl yaklaşık 13 milyon hektar ormanın kaybedildiğini, her 10 yılda Yunanistan büyüklüğünde bir bölgenin yok olduğunu söyledi. Türkiye''nin yangın açısından riskli bir Akdeniz ülkesi olduğunu belirten Koç, 1992-2001 arasında kaybolan ormanlık alanların Türkiye''de ortalama 14 bin, Fransa''da 19 bin, Yunanistan''da 55 bin, İtalya''da 98 bin, İspanya''da 140 bin hektar olarak belirlendiğini kaydetti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.