Haberler

İstanbul finansın Merkez''i olacak

Tarih: 4 Haziran 2009 Kaynak: Taraf
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkezi Ankara''da bulunan uluslararası çapta büyüklüğe sahip kamu bankalarını, başta Merkez Bankası olmak üzere İstanbul''a taşıma hazırlıklarının devam ettiğini söyledi. Erdoğan, "Bu taşınma işlemleri de tamamlandığında İstanbul dünyanın en önemli finans şehirleriyle rekabet edebilir bir konuma yükselecektir'''' dedi. Erdoğan, yaz aylarından itibaren Türkiye ekonomisinin yeniden büyüme sürecine gireceğine ve krizin etkilerini üzerinden atarak istikrarlı büyüme sürecine devam edeceğine inandığını söyledi.

Türk İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu''nun düzenlediği ‘Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2009''un açılışında konuşan Erdoğan, katılımcılara, "Türkiye''ye ve tarih kenti, medeniyetlerin buluşma merkezi İstanbul''a hoş geldiniz'''' diye seslendi. Başbakan Erdoğan, bugün ve bundan sonraki üç gün boyunca yaklaşık 150 ülkeden 2 bine yakın ithalatçı firma ile Türkiye''den yaklaşık 3 bin yerli firmanın İstanbul''da buluşacağını kaydetti.

İstanbul''un ekonomik anlamda da dünyanın önemli bir buluşma noktası olma yolunda önemli mesafeler kat ettiğini vurgulayan Erdoğan, İstanbul''un küreselleşme çağına ayak uydurarak tarih boyunca olduğu gibi bugün de ticaretin ve finansın yıldız şehirlerinden biri olma özelliğini koruduğuna işaret etti.

Başbakan Erdoğan, özellikle hükümetleri döneminde ekonomide sağladıkları iyileşmenin, İstanbul''un New York, Londra gibi bir finans merkezine dönüşmesine zemin hazırladığını belirtti. Erdoğan, "Merkezi Ankara''da bulunan uluslararası çapta büyüklüğe sahip kamu bankalarımızı, başta Merkez Bankamız olmak üzere İstanbul''a taşıma hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz. Bu taşınma işlemleri de tamamlandığında İstanbul dünyanın en önemli finans şehirleriyle rekabet edebilir bir konuma yükselecek'''' diye konuştu.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.