Haberler

TOKİ Başkanı Bayraktar, Sulukule için gece ağlamış

Tarih: 4 Haziran 2009 Kaynak: Milliyet
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, Sulukule''deki kentsel dönüşüm çalışmaları için, "İstanbul Maltepe''de bir kentsel dönüşüm projesi yapmaya başladık. Bütün sivil toplum kuruluşları (STK) ayağa kalktı; ‘siz bir kültürü yok ediyorsunuz, insanları yerinden ediyorsunuz'' diye. Ben gece ağladım. Brüksel''de bile Sulukule olayını devlet temsilcilerinin önüne koydular" diye konuştu.

TOKİ''nin, 2007 faaliyetlerinin ibra edildiği dün TBMM KİT Komisyonu''nda konuşan Bayraktar, Sulukule''de kimseyi mağdur etmediklerini belirterek şunları söyledi: "Bütün konut sahiplerine konut verdik. 10 kişi konut istemedi, parasını verdik. Kiracılara da 65-75 bin liralık konutları, 200 lira taksitle ve 10 yıl vadeyle sattık. Bizim hiç para almadan verdiğimiz konutları, sattılar. Parasını da 15-20 günde yediler. Nereye harcadıkları belli... Sonra da yapmadıklarını bırakmadılar. Bu tür sosyal dönüşüm projelerinde açıkgözlülük, fırsatçılık yapanlar var. Adamın aslında orasıyla ilgisi yok ama işi provoke ediyor."

"Doğu ve Güneydoğu''da sağlam karakolların yapımı" ile ilgili sorular üzerine Bayraktar, 44 karakolu ihale ettiklerini bildirdi. Bayraktar, 360 bin konutu planlayıp inşaatına başladıklarını, 244 bininin teslim edildiğini ve satışa çıkarılanlardan yüzde 87''sinin satıldığını söyledi. Bayraktar, yapımı tamamlanan konutların sayısının yakında 280 bine ulaşacağını kaydetti.

İşsizin taksiti
Bayraktar, işsiz kalanların taksitlerin ertelenmesi konusunda, ancak hükümetin bir düzenleme yapabileceğini, TOKİ''nin bu konuda yetkisinin olmadığını açıkladı.

TOKİ''nin ekonomik durumuna da değinen Bayraktar şunları söyledi: "TOKİ güvenilirlik açısından Merkez Bankası düzeyinde notlandırılıyor. Buna karşın tahvil ihraç edemiyor. Tahvil çıkarmak istiyoruz. Bu olursa daha çok sosyal konut yaparız."

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.