Haberler

Hayırlı İşler Beyler!

Tarih: 5 Haziran 2009 Kaynak: Evrensel
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) amacı her ne kadar "yoksullara sağlıklı evler sağlamak" gibi gösterilse de, İnşaat Mühendisleri Odası''nın (İMO) hazırladığı "TOKİ Değerlendirme Raporu" bunun aksini söylüyor. İMO''nun raporuna göre TOKİ, "yoksullara yardım eden Robin Hood efsanesi" değil, rant alanlarını zenginlere "akıllı evler" yapmak üzere değerlendiren bir kurum. Raporda, yoksullara ise kalitesiz konutlar verildiğine dikkat çekilerek, TOKİ''nin toplam yatırımlarının yüzde 90''ının AKP''ye yakın 36 firmaya verildiğine işaret ediliyor.

İMO''nun "Robin Hood efsanesi sona erdi; TOKİ artık zenginlere ''akıllı evler'' yapıyor" başlığıyla sunduğu rapor, özellikle AKP döneminde çalışmaları devasa boyutlara ulaşan, Başbakan''ın hiçbir törenini kaçırmadığı TOKİ gerçeğini gözler önüne seriyor. Kentlerin sermaye birikim alanı olarak görüldüğü ve kentlerin yaşam değil rant alanları olarak düzenlemek istendiğine dikkat çekilen raporda, kentsel dönüşüm projelerinin bu düzenlemenin odak noktasını oluşturduğuna dikkat çekildi. Raporda, kentsel dönüşüm projelerinin 1 numaralı uygulayıcısı TOKİ''nin, bugün "neoliberalizmin ileri kurumu statüsünde" olduğu değerlendirmesi yer aldı.

TOKİ''nin altın yılları

TOKİ''nin 2000''li yıllarla beraber sınırsız yetkilerle donatılmış, denetim dışına çıkartılmış devasa bir şirket haline geldiği aktarılan raporda, gecekondular ve toplu konutla ilgili yasal değişikliklerle TOKİ''nin altın yıllarının başladığı ifade edildi. Barınma gibi en temel insan hakkının para kazanma hırsına kurban edildiği vurgulanan raporda, "İnsanlar evinden barkından, doğup büyüdüğü mahalleden uzaklaştırılıyor. Kent yoksulları, kent dışında itiliyor. Sistem yoksulluğu ortadan kaldıracağına, yoksulluğu saklamak, yoksul mahalleri uydu kentlere çevirmek istiyor. Paranın egemenliği altındaki yeni sürecin konutla ilgili boyutunu da TOKİ örgütlüyor" denildi.

Robin Hood''luk kısa sürdü
"Robin Hood misali, yoksulları ev sahibi yapma iddiasıyla konut seferberliğine kalkışan" TOKİ''nin, kısa sürede üst gelir gruplarına yönelik faaliyetlere başladığı belirtilen raporda, İstanbul örneğine dikkat çekildi. Rapora göre İstanbul''da TOKİ''nin ürettiği konutların yüzde 56''sı orta ve üst sınıfların ihtiyaçlarına göre düzenlendi.

Türkiye''deki konut açığının, nitelikli konut ihtiyacı ile birleşince içinden çıkılamaz devasa bir sorun olarak ortaya çıktığı belirtilen raporda, hükümetin bu alana yönelik politikaları da eleştirildi. Raporda, "Siyasi iktidar, inşaat sektörünün sorunlarını çözmek yerine TOKİ''nin gücünü ve yetkilerini artırıyor; kentsel dönüşüm projelerine ağırlık veriyor. TOKİ büyüyor, ama inşaat sektörü sorunlarla boğuşuyor" denildi.

Anayasa''ya aykırı
TOKİ''nin Anayasa''ya ve Kamu İhale Kanunu''na aykırı pek çok uygulamaya imza attığı kaydedilen raporda, "Askeri darbe dönemlerinin savcılarının yaklaşımı söz konusu olsa, TOKİ''nin ''Anayasa''yı ilga, tağyir, tebdil suçu'' işlediği iddia edilebilirdi" ifadesine yer verildi.

TOKİ''nin işlerinin büyük bir kısmının 2000''li yıllarda kurulan ve büyüyen şirketler tarafından yapıldığına dikkat çekilen raporda, bu şirketlerin birçoğunun AKP''ye "siyaseten ya da akrabalık yoluyla" yakınlıkları olduğunun altı çizildi.

TOKİ''den aslan payını Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türkiye Sanayici ve İşadamı Dernekleri Konfederasyonu (TUKSON) üyesi şirketlerin aldığı vurgulanan raporda, 2004-2005 yıllarında konut ihalelerinin yüzde 68''lik kısmının AKP''ye yakınlığı ile bilinen şirketlere aktarıldığı ifade edildi. Raporda, konut sorununun gerçek anlamda bir barınma sorunu olarak görülmesi ve ilgili kamu kurumlarının halkın barınma sorununa çözüm üretme yaklaşımına uygun çalışmalar yürütmesi gerektiği vurgulandı.

''Yoksul, konutlarını iade ediyor''

TOKİ''nin dar gelirli kişilere sağladığı sınırlı konutların kalitesiz olduğu belirtilen raporda, dar gelirlilere verilen konutların üzerinden iki yıl geçmeden çürümeye başladığı kaydedildi. 2008 yılında TOKİ''nin daha önce sattığı konutlarda iade oranının artmaya başladığı, 2008 yılı içinde satılan 55 bin 338 adet sosyal konuttan yüzde 3.9''unun, yani 2 bin 166''sının iade edilmek istendiği vurgulanan raporda, "Aynı dönemde, hasılat paylaşımı yöntemi ile üst gelir grubuna yönelik 3 bin 454 konut satılırken, bu konutlarda iade oranı sadece yüzde 0.4 oldu ve 16 kişi konutunu iade etti" denildi. Raporda, iade edilmek istenen konutlardan yüzde 72''si için ödeme güçlüğü, yüzde 6''sı için teslimat süresinin gecikmesi, yüzde 4''ü için işçiliğin gerekçe olarak gösterildiği belirtildi.

TOKİ''den ihale alan AKP''ye yakın firmalar
- CHP''den istifa edip AKP''ye geçen Ağrı Milletvekili Cemal Kaya''nın sahibi olduğu Aram İnşaat İthalat İhracat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 9 milyon 257 bin TL.
- Cemal Kaya''nın yeğeni olan Şakir Bakar''ın sahip olduğu Şira Elektrik İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 34 milyon 385 bin TL.
- TUSKON üyelerinin ortak olduğu Gestaş İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ''nin aldığı ihale bedeli 94 milyon 870 bin.
- AKP''ye yakınlığıyla bilinen İsmail Hakkı Ekşi''nin sahibi olduğu İHE İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 287 milyon 258 bin 965 TL.
- Fethullah Gülen''in Nijerya''da bulunan okuluna 1 milyon dolar bağış yaptığı belirtilen ve TUSKON üyesi olan Ekşioğlulları Grubu''nun Makek Termomekanik Sanayi Anonim Şirketi''nin altığı ihale bedeli 114 milyon 379 bin 567 TL.
- Yine aynı ekibin Birlik Proje İnşaat Limited Şirketi/Hakkı Ekşi Gayrimenkul Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 160 milyon 418 bin 760 TL.
- AKP Keçiören İlçe Örgütü üyesi olduğu belirtilen Kadir Ali Başalma''nın Kare İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi isimli şirketinin aldığı ihale bedeli 215 milyon 902 bin 440 TL.
- AKP''ye yakın değişik kesimler tarafından kurulan Siyah Kalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 293 milyon 324 bin.
- AKP Milletvekili Cavit Torun''un avukatlığını yaptığı ve Mehmet Ali Altındağ''ın yakınları tarafından kurulduğu belirtilen İntim İnşaat Ticaret Müşavirlik Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 88 milyon 775 bin 596 TL.
- Yine Altındağ ailesi tarafından kurulduğu belirtilen Altındağ İnşaat Taahhüt Ticaret İthalat İhracat Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 127 milyon 217 bin 360 TL.
- Başbakan Erdoğan''a yakınlığıyla bilinen Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Güven Kuzu''nun, Kuzu Toplu Konut İnşaat Limited Şirketi isimli şirketinin aldığı ihale bedeli 890 milyon 333 bin 787 TL.
- MÜSİAD üyeleri tarafından kurulan Seha İnşaat Mühendislik Müteahhitlik Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 109 milyon 175 bin 500 TL.
- MÜSİAD üyesi İttifak inşaat Tekstil Gıda Turizm Otomotiv Elektrik İç ve Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 149 milyon 165 bin.
- Bayburt İnşaat Nakliyat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 79 milyon 877 bin 520. Şirket MÜSİAD üyesi.
- MÜSİAD üyesi İlci İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 541 milyon 376 bin.
- AKP Kayseri İl Yöneticisi Mustafa Özcan''ın da ortakları arasında bulunduğu belirtilen Öz-Kar İnşaat Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 256 milyon 21 bin TL.
- Başbakan''ın dünürlerine ait olan ve MÜSİAD bünyesinde faaliyet yürüten Albayrak Turizm Seyahat Ticaret Anonim Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 328 milyon 836 bin 800 TL.
- Yüzde 49''u TOKİ''ye yüzde 51''i AKP''ye yakın olduğu belirtilen İbrahim Mazman''ın sahip olduğu Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi Anonim Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 1 milyar 84 milyon 897 bin 286 TL.
-AKP Beyoğlu İlçe Örgütü Üyesi ve TUSKON Üyesi Süleyman Çetinsay''ın şirketi Öztaş İnşaat Turizm Anonim Şirketi''nin aldığı ihale bedeli 1 milyar 321 bin 142 bin 750 TL.

Takip
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.