Haberler

Troya Müzesi kurulacak

Tarih: 8 Haziran 2009 Kaynak: Cumhuriyet
Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Troya Müzesi için bir proje yarışması düzenlendiğini, yarışma sonrasında belirlenecek projeyle çalışmalara başlanacağını bildirdi.

Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, İl Genel Meclisi Haziran ayı toplantısında yaptığı konuşmada, dünyanın çeşitli ülkelerindeki 44 müzede Troya hazinelerinden parçaların bulunduğunu, bu eserlerin Çanakkale''ye getirilebilmesi için Troya Antik Kenti içinde bir müze kurulmasının şart olduğunu söyledi.

Troya Müzesi için bir proje yarışması düzenlendiğini, yarışma sonrasında belirlenecek projeyle çalışmalara başlanacağını dile getiren Haznedar, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın da bu konuya hassasiyetle yaklaştığına işaret etti.

Haznedar, Çanakkale Valiliği ve İl Özel İdaresi''nin yaptırım gücüyle Troya Müzesi''nin kurulmasının sağlanacağına inandığını vurguladı.

Şinasi Haznedar, ören yerlerinden elde edilen gelirlerin bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı Döner Sermaye İşletim Merkezi''ne aktarılmaya başlandığını da hatırlatarak, İl Genel Meclisi üyelerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı''na yapacakları baskıyla bu gelirin yine İl Özel İdaresine aktarılmasının sağlanabileceğini söyledi.

Bu yıl Nisan ayına kadar Truva Ören Yeri''ni 5 bin 164 kişinin ücretli, 9 bin 379 kişinin de ücretsiz olarak ziyaret ettiğini belirten Haznedar, bu durumun tamamen ''''bedavacılık zihniyetinden'''' kaynaklandığını öne sürdü.

Haznedar, Çanakkale''nin 28 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 78. İzmir Enternasyonel Fuarı''na ''''Onur konuğu kent'''' statüsünde katılacağını sözlerine ekledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.