Haberler

Bursa''da riskli okul binası yok

Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Olay
Vali Şahabettin Harput, kentteki okulların depreme karşı dayanıklılıkları ilgili olarak, ''Şu an için okullarımızda öğrenim gören çocuklarımızın, herhangi bir risk altında olduğunu söylemek katiyen mümkün değildir'' dedi.

Şahabettin Harput, Bursa''daki bir kısım okulların depreme karşı dayanıklı olmadıkları yönünde haberler çıktığını belirterek, bu konuda bir düzeltme yapma ihtiyacı duyduğunu söyledi. Marmara depreminin ardından hasar gören okulların yıkıldığını, ayakta kalanların ise bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu anlatan Harput, şu bilgileri verdi:

''Bu değerlendirmeye tabi tutulan binaların içerisinde kullanılamaz durumda olan 39 tane okul binası, mutlak risk teşkil eden binaların tamamı yıkıldı. Kalan binalardan 1. ve 2. derecede risk teşkil eden 20 bina, yine Milli Eğitim Bakanlığımızca ve İl Özel İdaresinin destekleriyle güçlendirme yapılarak sağlama alındı. Geriye kalanların şu an için herhangi ciddi bir risk taşımadığı, ancak güçlendirilmesinin uygun olduğu değerlendirilmiştir. Bu benim ifadem değil, teknik elemanların dönem içerisinde yapmış olduğu raporlara istinadendir. Bu binalar da zaman içerisinde programa alınmış, güçlendirilmeleri peyder pey yapılıyor. Bu sene 8 tane okulumuz güçlendirme programına alınmış, bunlarda çalışmalar devam ediyor. Şu an için Milli Eğitim Bakanlığımızın bünyesindeki okullarımızda öğrenim gören çocuklarımızın, herhangi bir risk altında olduğunu söylemek katiyen mümkün değildir. Herkes müsterih olsun. Sadece okullar, hastaneler değil, bütün binaların her zaman değişik afetlere karşı belli oranda risk taşıdığını da belirtmekte fayda var. Bu da işin başka bir boyutu.''

Vali Harput, binaların depreme karşı güçlendirmelerinin, teknik raporlar doğrultusunda belirlenen bir öncelik sırasına göre programa alındığını kaydederek, ''Onun için vatandaşlarımız da öğrencilerimiz de kamuoyu da müsterih olsun. Şu anda Bursa''da risk altında olan ne okulumuz var ne hastanemiz var. Bunu özellikle belirtmek istiyorum'' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.