Haberler

''Bizim mahalle'' koktu

Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Sıcaklar arttıkça Kadıköy''ün deniz havasının yerini Kurbağalıdere''den yayılan berbat koku kaplıyor. "Kurbağalar şarkı söyleyecek" sözü veren Topbaş ile Kadıköy Belediye Başkanı Öztürk hâlâ sahneye çıkamıyor.

Çevreye yaydığı pis kokusu ve görüntüsüyle halkın tepkisini çeken İstanbul Anadolu Yakası''nın en uzun akarsularından biri olan Kurbağalıdere''de, önümüzdeki günlerde dip temizliği yapılacak. Ancak gerek İSKİ gerekse Kadıköy Belediyesi yetkilileri, dip temizliğinden ziyade derenin temizliğinde kesin sonucun alınabilmesi için dereye akıtılan atık suların tespit edilmesi ve halkın bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Taraf Gazetesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş''ın, 5 temmuz 2003''te yaptığı "Artık Kurbağalıdere''de kurbağalar eskisi gibi şarkı söyleyecek" şeklindeki açıklamasını ve o tarihten bugüne Kadıköy''ü kötü kokulara boğan derenin bir türlü temizlenemediğine dair haberimizi 29 mayısta "Hani Kurbağalar şarkı söyleyecekti" başlığıyla sayfamıza taşımıştık. O tarihten bugüne değişen tek şey Kurbağalıdere''de, önümüzdeki günlerde dip temizleme çalışması yapılacağına dair bir açıklamanın gelmesi oldu. Ancak görüşlerini aldığımız İSKİ ve Kadıköy Belediyesi yetkilileri, Topbaş''ın bu vaadinin gerçekleşebilmesi için çok uzun zaman geçmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü yetkililere göre, dip temizleme çalışmaları yetersiz ve insanlar çevre konusunda bilinçsiz. Yetkililer, yapılacak olan dip temizliğinin de daha önce de yapıldığını, bunun kesin çözüm olmadığını ve bir hafta sonra derenin eski haline geleceğini savunuyor.

Bağlantılar tespit edilmeli
Kanalizasyon temizliğinden sorumlu olan ve kendi görev alanında bulunmayan derenin su yüzey temizliğinin de kendilerinin yaptığını belirten İSKİ yetkilileri, Büyükşehir Belediyesi''nin bu konuda görevini tam olarak yerine getirmediğini öne sürdü. Fenerbahçe Stadı''nın bulunduğu alandaki evlerin kanalizasyonlarının bu dereye boşaldığını belirten yetkililer, "Önlem aldık fakat iki yıl uğraşmamıza rağmen kaçak olan tüm kanalizasyonları tespit edemedik" dedi. İSKİ görevlileri, özellikle Tarihî Salı Pazarı''ndan sonra, pazarcıların geride bıraktıkları pislikleri dereye boşaltmamaları gerektiğini dile getirdi.

Yazın koku, kışın su baskını
Kurbağalıdere''nin yakınında çiçekçi dükkanı bulunan Ayhan Subaşı, "Bakım yok, temizlik yapılmıyor. Biz bu pisliğin kokusunu bütün yıl çekiyoruz" dedi. Ekmek fırını işleten Erhan Kuru''ysa dereden yaz aylarında kötü kokular yükseldiğini, kışları ise derenin taştığını söyledi. Kuru, "Temizlik yaptıklarını söylüyorlar ama değişen bir şey göremiyoruz" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.