Haberler

İzmir''e 5 Bin Kişilik Tiyatro

Tarih: 11 Haziran 2009 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente Bornova Rekreasyon Alanı içinde yeni bir tiyatro mekanı kazandırarak çok önemli sanatçıları ve tiyatro gruplarını daha sık ağırlayacak. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi''ni yapan, tarihi Havagazı Fabrikası''nı restore eden, Güzelbahçe''ye amfi tiyatro kazandıran, Fuar Açıkhava Tiyatrosu''nu yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 5 bin kişilik büyük bir tiyatro salonu daha kurmaya hazırlanıyor. Mayıs ayı içinde temeli atılan Bornova rekreasyon alanı içinde yapılacak olan Amfitiyatro, önemli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak.

İzmir''de en büyük seyirci kapasitesine sahip olması planlanan amfitiyatro, sahne üzerindeki çatısında yer alacak güçlü ses ve ışık düzeninin yanısıra, sanatçılar düşünülerek projelendirilen özel kulisleri ve soyunma odaları ile de öne çıkacak. 420 metrekarelik kapalı sahne özelliğine sahip olacak amfitiyatroda, seyirci koltukları da 4430 metrekare alan üzerine yapılacak. Ayrı sanatçı girişinin de yer alacağı tiyatroda, toplam 3 giriş bulunacak. Projenin tamamlanmasıyla İzmir, çok önemli sanatçıları ve tiyatro gruplarını daha sık ağırlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin 231 dönüm arazi üzerinde oluşturmak için çalışmalara başladığı yeni rekreasyon alanında, amfi tiyatronun yanı sıra buz pateni salonu, basketbol-tenis ve mini futbol sahaları ile yeşil alanlar yer alacak.

Rekreasyon alanı kültür, sanat, spor, eğlence ve dinlenme faaliyetlerinin bir arada bulunacağı büyük bir kompleks şeklinde planlandı. Bornova Erzene Mahallesi''ndeki Aşık Veysel Rekreasyon Alanı''ndaki 231 dönüm arazi üzerinde yapılmaya başlanan proje kapsamında 125 dönüm yeşil alan düzenlemesi, kültür-sanat faaliyetleri için 5 bin kişilik çok amaçlı anfitiyatro, 3 adet basketbol sahası, 2 adet tenis sahası, 1 adet mini futbol sahası, bin 500 metrekare suni gölet, 2 adet ahşap köprü, 200 kişilik kafeterya ve 615 araçlık otopark oluşturuluyor. Ayrıca alanda 2 adet çocuk oyun alanı, 1,5 kilometrelik bisiklet yolu, yürüyüş yolları ve spor parkuru, seyir terasları ve dinlenme bölgeleri yer alacak.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.