Haberler

Divriği Ulucami mahvoluyor

Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Bayer
Mayıs başında İTÜ Mimarlık Fakültesi''nde -Taşkışla- açılmış ''Divriği Ulucami'' ile ilgili bir sergi gezdim.

Böyle bir yapıta sahip olduğumuz için çok gurur duyarken sanat şaheserlerinden, güzel duygulardan 1947''den bu yana iki yıldır iktidar olan sağcı, dinci görüşlerle sanatsız, bilimsiz, yobaz ve yoz bir topluma dönüşmemizden ötürü de çok üzüldüm.

Divriği Ulucami, UNESCO tarafından ''dünyanın en iyi 500 mimari yapıtı'' içine alınan tek Türk eseri. Mengüçoğulları 1228''de yapmış; 780 yıl önce Divriği''de. Bir şahaser yapıta gereken değeri veren ve bu sergiyi açan mimar Doğan Kuban ve Basri Hamulu''ya teşekkür ederiz.

Ancak serginin çok güzel resimlerindeki bir görüntü beni iki nedenle çok rahatsız etti.

1- Minare tepesine eğri-büğrü konan hoparlörler, çok çirkin ve rahatsız edici bir görüntü oluşturmuş. Dünyanın en güzel eserini mahvetmiş.

2- O canım minareler 800 yıldır ayakta. Ama bu hoparlörler yüzünden en çok bir-iki yüzyıl sonra yıkılacaklardır. Çünkü;

Hoparlörlerin, tutucularının kablolarının kendi ağırlıkları vardır. Montaj için çakılan dübeller, çiviler ve delikleri vardır.

Hoparlörlerin aldığı rüzgar, yağmur ve kar güçleri vardır. Çivi benzeri tutuculardan sızıntılar olur, böcek yuvaları oluşabilir.

Hepsinden önemlisi ezan okunurken ses gücünün neden olduğu güçlü bir titreşim vardır. Titreşim, frekansı yüksek hafif bir deprem gibidir.

O canım minareler bu ek güçler hesaplanmadan yapılmıştır. Her mühendis, aklı statiğe, dinamiğe biraz eren her sağduyulu insan bunu görür ve bilir. Ama ne yazık ki -dincilerin zulmünden olsa gerek- hiç kimse olayın üzerine gitmedi, gitmiyor. Ben konuya şiddetle dikkat çekmek istiyorum. Bilim/mantık çerçevesinde tartışılsın.

İktidar başta çok kişinin özlediği Hz. Muhammed dönemi, sünneti içinde hoparlör mü vardı? Ezan kavramı Kuran''da da yok zaten. Herkes çıplak sesle okuyan ezan dahil her yerde, her zaman en az 20 yerden anında namaz vakitlerini öğrenebilir. Hoparlörler kaldırılmalıdır, özellikle eski eserlerdekiler. Yoksa minarelerin hepsi dökülecek.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.