Haberler

Jeoloji Mühendisleri Büyükşehir''i uyardı

Tarih: 12 Haziran 2009 Kaynak: Olay Yazan: Hakan Karabay
Büyükşehir Belediyesi''nin hazırladığı imar yönetmeliği değişikliği taslağı ile 2020 çevre düzeni planını değerlendiren Jeoloji Mühendisleri Odası Bursa Temsilcisi Engin Er, zemin şartları ve afet durumu hakkında ya hiç bilgi sahibi olmadan ya da yeterince araştırma yapılmadan imar planları hazırlandığını söyledi.

2020 çevre düzeni planı adlı rehberin Bursa''nın planlama anayasası olarak bilindiğini kaydeden Er, ''Ancak bu planlamada jeoloji mühendisliği, yani yer seçimi ilkelerinin en önemli ayağı eksiktir. Bu rehberde afet, depremsellik, arazi kırıklarının yeri, deprem anında zemin, su ve topografik şartlara göre sıvılaşma ve heyelan olabilecek bölgeler, taş ocağı ve maden işletmeleri, jeotermal alanlar, akarsular, göller, mağaralar, şelaleler dikkate alınmamıştır. Yer seçiminde, doğal afetler sebebi ile kesin uygunluk vermeyen araziler, yerleşmede ekonomik maliyeti yüksek olarak uygunluk elde edilebilen araziler ve doğal miraslar, bu planlamada aşılamayan eşikleri oluşturmaktadır. Ayrıca jeoloji ilmine dayanmayan bu rehber zaman içinde yıpramıştır. Bursa''nın planlama anayasası olan bu plan, jeoloji biliminin rehberliğinde ivedilikle yenilenmelidir'' dedi.

Öte yandan, Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''nde meydana gelen ve 8 kişinin ölümüne neden olan yangının ardından valilik tarafından oluşturulan ‘Yangın ve Deprem Denetim Heyeti''ne alınmadıklarını da sözlerine ekleyen Er, çalışmayı ve oluşturulan heyeti gazetelerden okuduklarını söyledi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.